Gorące serce domu

W dawnych polskich dworach były sercem domu, przyrządzano w nich wędzone smakołyki i spędzano przy nich długie zimowe wieczory. Były również ważnym akcentem dekoracyjnym. Drewniane, murowane, żeliwne lub w kaflach – stanowiły ozdobę salonu. Dzisiaj, kiedy moda na budowanie dworków w stylu polskim powraca, kominki wracają do łask.

kominki do domuW latach poprzedniego systemu kominki nie cieszyły się taką popularnością jak obecnie. Głównie ze względu na czynnik finansowy oraz niedobór materiałów. Domy budowało się jak najniższymi kosztami i trudno było cokolwiek zdobyć. Dlatego posiadanie kominka w salonie, tak jak skórzanych mebli wypoczynkowych, było symbolem zamożności. Poza tym, w niewielkich mieszkaniach na wielkopłytowych blokowiskach kominki zwyczajnie się nie mieściły. Również narzucana odgórnie moda na nowoczesność i odejście od wszystkiego, co kojarzyło się z polskim ziemiaństwem sprawiały, że kominki były stosunkowo mało popularne w tamtym okresie.

dawne ozdoby domówDomy stylizowane na dworek polski od kilku lat powstają jak grzyby po deszczu. Również wnętrza takich domów są stylizowane na tradycyjne pomieszczenia dawnych posiadłości ziemskich. Dlatego bardzo szeroki jest wybór kominków o klasycznym wyglądzie. Są one przeważnie murowane, często otwarte i stylizowane na rustykalne.

kominki marmurowe

 

Moda na włoski design sprawiła, że również kominki włoskie przyjęły się w Polsce. Część z nich klasycyzuje – przypominają konstrukcje, które ogrzewały kiedyś pałace dożów w Wenecji czy Mediolanie. Są one marmurowe, misternie zdobione i pięknie komponują się we wnętrzach zabytkowych.

Artykuł z kategorii Wnętrza domów
Tagi artykułu: , , ,

dziennikarstwo obywatelskie, ciekawe artykuły, publikacje, artykuły do przedruku, presell page