Geowłóknina filtracyjna.

Dwuwarstwowa geowłóknina filtracyjna, to jeden z wielu rodzajów geowłóknin, stosowanych obecnie w branży budowlanej. Składa się ona z dwóch warstw geowłókniny, z czego jedna jest wykorzystywana jako filtr, zaś druga służy jako warstwa ochronna. Obydwie warstwy wykonane są z mechanicznie wzmacnianych włókien ciągłych z polipropylenu. Jej wykorzystanie niesie za sobą ogromne korzyści, o których warto sobie powiedzieć nieco więcej.

Gdzie jest stosowana geowłóknina filtracyjna?

Geowłóknina filtracyjna, znajduje bardzo szerokie zastosowanie w budownictwie inżynieryjnym. Wykorzystywana jest wszędzie tam, gdzie ze względu na krytyczne warunki gruntowe, należy zastosować geosyntetyki o wysokich właściwościach filtracyjnych. Jest wykorzystywana także w tych miejscach, przewiduje się bardzo duże naprężenia mechaniczne. Obecnie, zdecydowanie najczęściej jest ona stosowana w następujących przypadkach:

  • Budowa zbiorników wodnych
  • Budowa wałów przeciwpowodziowych
  • Zabezpieczanie brzegów rzek i innych cieków wodnych
  • Ochrona wybrzeży.
  • Odzyskiwanie lądu.

W każdym z powyższych przypadków, będziemy mieć do czynienia ze sporymi naprężeniami oraz koniecznością zastosowania materiałów o doskonałych wręcz właściwościach filtracyjnych. Od geosyntetyków wymagane jest w takich przypadkach, aby przepuszczały wodę, nawet pod dużym ciśnieniem a jednocześnie zatrzymywały stosunkowo drobne frakcje gruntu. Dzięki temu, brzegi zbiorników, wałów, czy też cieków wodnych, nie będą ulegać podmywaniu wodą.

Jakie korzyści daje nam geowłóknina filtracyjna?

Biorąc pod uwagę powyższe zastosowania, możemy powiedzieć, iż geowłóknina filtracyjna, pozwala na osiągnięcie podniesionego poziomu trwałości realizowanych konstrukcji. Automatycznie podnosi się także poziom odporności na obciążenia eksploatacyjne. Dzięki temu też, konstrukcje są bardziej trwałe i odporne na uszkodzenia. Geowłóknina filtracyjna pozwala także na trwałą separację warstw gruntu, dzięki czemu nie ulegają one mieszaniu się ze sobą, co bardzo korzystnie wpływa na trwałość poszczególnych konstrukcji budowlanych. Generalnie, dwuwarstwowe geowłókniny dla budownictwa, to bardzo dobre jakościowo materiały, których zastosowanie staje się obecnie coraz szersze, właśnie ze względu na wymienione powyżej korzyści.

Podsumowanie.

Możemy więc powiedzieć, iż jest to bardzo dobry jakościowo materiał geosyntetyczny, o coraz większym znaczeniu w branży budowlanej. Przede wszystkim ze względu na fakt, iż geowłóknina filtracyjna przynosi konkretne korzyści w postaci wydłużenia okresu eksploatacji poszczególnych konstrukcji. Stają się one bardziej odporne na obciążenia i uszkodzenia, a to z kolei przekłada się na realne oszczędności.

Artykuł z kategorii Pozostałe
Tagi artykułu: , , ,
You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

dziennikarstwo obywatelskie, ciekawe artykuły, publikacje, artykuły do przedruku, presell page