Geosiatka do wzmacniania gruntu.

Wśród nowoczesnych materiałów geosyntetycznych, znajdziemy mnóstwo wyjątkowo ciekawych rozwiązań w zakresie stabilizacji i wzmacniania gruntu. Jednym z materiałów najczęściej stosowanych w przypadku konieczności wzmacniania gruntu jest rzecz jasna geosiatka. Jest to nowoczesny materiał geosyntetyczny w formie siatki z włókien poliestrowych, bądź też polipropylenowych (w zależności od potrzeb), który odpowiednio wbudowany będzie gwarantować dodatkową warstwę wzmacniającą w gruncie. Geosiatka do wzmacniania gruntu jest bardzo powszechnie stosowana w budownictwie technicznym, przy budowie dróg, autostrad czy też nowych torowisk kolejowych.

Dlaczego geosiatka do wzmacniania gruntu jest tak korzystna w zastosowaniu?

Przede wszystkim ze względu na fakt, iż poprzez mechaniczne wzmocnienie warstw gruntu, i nie tylko, możliwe jest osiągnięcie większego poziomu trwałości realizowanych konstrukcji w pracach ziemnych. Bardzo często geosiatki będą także stosowane w przypadku stabilizacji i zbrojenia podbudowy przy nowych drogach czy też torowiskach. Dzięki takiemu rozwiązaniu, możliwe jest do osiągnięcia zwiększenie trwałości konstrukcji i jej odporności na obciążenia eksploatacyjne. Jest to szczególnie istotne w przypadku dróg i autostrad. Wiadomo, iż w tym przypadku obciążenia eksploatacyjne będą oddziaływać sporymi siłami właśnie na warstwy podbudowy. Jeśli zaś podbudowa zacznie się przemieszczać bądź osiadać, będzie się to natychmiast przekładać na trwałość nawierzchni bitumicznej. W tym przypadku jakiekolwiek przesunięcia będą prowadzić do automatycznie pojawiających się spękań nawierzchni. Można więc powiedzieć, iż zastosowanie w tym zakresie geosiatki będzie przekładać się na ograniczenie kosztów eksploatacyjnych nowo budowanych dróg i autostrad. Przede wszystkim poprzez minimalizację uszkodzeń eksploatacyjnych, jak również poprzez odsunięcie w czasie konieczności przeprowadzania prac remontowych.

Geosiatki do wzmacniania warstw gruntu.

Oczywiście geosiatki będą także stosowane bezpośrednio do wzmacniania warstw gruntu. Ma to miejsce przede wszystkim w sytuacjach, kiedy trzeba ustabilizować pewne powierzchnie, jak chociażby strome zbocza itp. Tutaj bardzo ważną kwestią jest to, że konkretna geosiatka powszechnie stosowana do wzmacniania gruntu wykonana jest z odpowiednich materiałów. Bardzo często w przypadku wzmacniania warstw gruntu, koniecznością jest zastosowanie geosiatki dodatkowo stabilizowanej przeciwko promieniowaniu UV. Wynika to z faktu tego, iż w przypadku zabudowy w przypowierzchniowych warstwach gruntu, geosiatka będzie narażona na działanie promieniowania UV.

Generalnie rzecz ujmując, można powiedzieć, iż geosiatki to materiał bardzo ciekawy o dobrych właściwościach, dzięki czemu jego zastosowanie jest bardzo popularne w przypadku wielu nowoczesnych realizacji inwestycji budowlanych. Głównie jeśli chodzi o budowę wszelkiego rodzaju nowych dróg, autostrad, torowisk, parkingów, placów manewrowych i wielu innych.

Artykuł z kategorii Pozostałe
Tagi artykułu: ,
You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

dziennikarstwo obywatelskie, ciekawe artykuły, publikacje, artykuły do przedruku, presell page