Gdzie w Polsce opłaca się pozbyć pieca na węgiel?

piec weglowyTradycyjne piece opalane węglem lub drewnem są passé. Nic nie uchroni ich przed lamusem historii. Przed ich wymianą warto sprawdzić na jaką kwotę refundacji wymiany możemy liczyć. Różnice są spore w zależności od danego ośrodka miejskiego, w jakim przyszło nam żyć. Gdzie będzie najkorzystniej?

Poprawa atmosfery miejskiej leży na sercu każdego mieszkańca. I to dosłownie. Smog nad miastem, jaki powstaje z zanieczyszczeń emitowanych przez kominy zawiera w sobie substancje, które niekorzystnie oddziałują na nasze serce, układ oddechowy czy odpornościowy. Nic dziwnego, że władze poszczególnych miast starają się, aby zanieczyszczeń do powietrza trafiało jak najmniej. Są w stanie refundować część kosztów pozbycia się pieca starego typu lub przyłączenia się do miejskiej sieci grzewczej. Za co możemy uzyskać dopłatę?

Decydując się na wymianę starego typu ogrzewania na bardziej ekologiczną, musimy wziąć pod uwagę nie tylko pozbycie się starego, zakup nowej jednostki i jej instalację, ale i uzyskanie stosownych pozwoleń. Te ostatnie nie są brane pod uwagę przy rozliczaniu kosztów. Także system dopłat przewiduje różne warianty w zależności od decyzji radnych danego miasta przekutych na język uchwały miejskiej. W zdecydowanej większości czytamy, że udział miasta w naszej inwestycji nie może przekroczyć pięćdziesięciu procent ogólnych kosztów poniesionych przez mieszkańców zdecydowanych na modernizację. O jakiej sumie mowa w poszczególnych miastach?

Za przykład niech posłużą nam Radom, Gliwce, Katowice i Kraków. W pierwszym z wymienionych dopłata do renowacji systemu ogrzewania nie przekroczy kwoty 800 złotych, co w przypadku wymiany pieca węglowego na kocioł gazowy wydaje się nieduża. Inaczej w Gliwicach, gdzie możemy liczyć na kwotę dwa razy większą. To jednak wciąż niewiele przy kolejnym śląskim mieście. Katowice proponują górny pułap refundacji na poziomie 6 000 złotych. Kolejnym ośrodkiem miejskim jest Kraków – czy tam można uzyskać jeszcze większą kwotę dofinansowania?

Rzecz w tym, że w Krakowie system przewiduje inny sposób rozliczenia, a co za tym idzie – dotacji. Tutaj przewiduje się kwotę dofinansowania w zależności od mocy nowego zainstalowanego urządzenia – za jego każdy kilowat możemy uzyskać 900 złotych. Także ci, którzy zdecydują się na zainstalowanie kolektorów słonecznych mogą liczyć na tysiąc złotych za każdy metr kwadratowy zainstalowanego ogniwa. W tym wypadku warto zdecydować się na ekologiczne rozwiązanie, bo za nim idą konkretne zobowiązania ze strony władz miasta. Do nas będzie należało uzyskanie wszelkich pozwoleń i dopełnienie formalności w związku z koniecznością przedłożenia dowodów na poniesione koszty. Piece węglowe – adieu!

Przegląd ekologicznych źródeł ogrzewania – pod tym linkiem.

Artykuł z kategorii Dom
Tagi artykułu: , , ,
You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

dziennikarstwo obywatelskie, ciekawe artykuły, publikacje, artykuły do przedruku, presell page