Gdzie stosowane są geosiatki?

Geosiatki to jedne z najbardziej spopularyzowanych materiałów geosyntetycznych. Wykorzystywane są przede wszystkim w pracach związanych ze stabilizacją podłoża w procesie budowy dróg, autostrad, oraz w wielu innych przypadkach. Warto tutaj zwrócić uwagę na to, iż mamy do czynienia ze sporą ich różnorodnością konstrukcyjną. Skutkiem tego tez, geosiatki w zasadzie znajdują zastosowanie w wielu różnych sytuacjach, nie tylko w tych wymienionych powyżej. Zdecydowanie najważniejsze jest jednak ich podstawowe zastosowanie, czyli wzmacnianie górnej warstwy podłoża gruntowe nawierzchni, oraz stabilizacja gruntów, czy wzmacnianie podbudowy.

W jakim zakresie stosowane są geosiatki?

Oczywiście warto sobie tutaj bardziej szczegółowo powiedzieć o zastosowaniu geosiatek, oraz o konkretnych przypadkach ich wykorzystywania. Zdecydowanie najczęściej, geosiatki wykorzystywane będą w następujących zastosowaniach.

  • Wzmacnianie górnej warstwy podłoża pod nawierzchnią
  • Wzmacnianie dolnych warstw podbudowy – pozwala na zmniejszenie zużywanego kruszywa i wydłuża okres eksploatacji dróg.
  • Stabilizacja gruntów, osuwisk, poboczy, ostrych skarp
  • Ograniczenie negatywnego wpływu szkód górniczych
  • Stabilizacja i wzmocnienie wszelkich nasypów drogowych, komunalnych, jak również w wielu przypadkach wałów przeciwpowodziowych.

Mamy więc do czynienia z dość szerokim zastosowaniem geosiatki we współczesnym budownictwie inżynieryjnym. Wdrożenie geosiatki do konkretnego rozwiązania konstrukcyjnego, przede wszystkim podnosi trwałość konkretnej konstrukcji. Wydłuża okres jej eksploatacji, żywotności. To rzecz jasna przekłada się na wyższe koszty inwestycyjne, jednakże w ramach rekompensaty zyskujemy o wiele niższe koszty eksploatacyjne.

Rodzaje stosowanych geosiatek.

Co ważne, geosiatki występują w wielu różnorodnych wariantach konstrukcyjnych, przez co też mogą być wykorzystywane w wielu różnych przypadkach. Każdy z nich charakteryzuje się odmienną konstrukcją, a tym samym i parametrami technicznymi oraz fizykochemicznymi. Najpopularniejsze typy geosiatek prezentują się następująco:

  • Geosiatki Miragrid GX – poliestrowe geosiatki, dodatkowo powleczoną ochronną powłoką polimerową.
  • Geosiatki Polgrid BX – geosiatki w formie georusztu o otwartej strukturze konstrukcyjnej. Charakteryzują się sztywnymi węzłami siatki, które jednocześnie stanowią integralny element struktury.
  • Geosiatki Polgrid UX – siatki jednokierunkowe o sztywnych węzłach, wytwarzane w procesie wytłaczania i perforacji otworów w arkuszach polietylenu wysokiej gęstości (HDPE)
  • Geosiatki GLASSTECH – Geosiatki przeznaczone do wzmacniania warstw nawierzchni bitumicznych podatnych lub półsztywnych.

Z całą pewnością znajdą się jeszcze inne geosiatki, wytwarzane na specjalne zamówienie poszczególnych inwestorów, czy też wykonawców realizacji robót budowlanych. Powyższe są jednak zdecydowanie najbardziej popularne i użytkowane zdecydowanie najczęściej.

Artykuł z kategorii Pozostałe
Tagi artykułu: , , , , ,
You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

dziennikarstwo obywatelskie, ciekawe artykuły, publikacje, artykuły do przedruku, presell page