Fotograf ślubny – z umową czy bez?

Chyba każdy profesjonalny fotograf w swojej karierze może opowiedzieć historię klienta, który dzwoni do niego w środę, prosząc o „wzięcie zlecenia” (ślub + wesele) w najbliższą sobotę, bo dotychczasowy fotograf nie daje znaku życia. Czy można takich sytuacji uniknąć? Co zrobić, aby takie sytuacje wyeliminować podczas przygotowań do ślubu? Na te pytania  odpowiemy w poniższym artykule. Czy uda nam się przekonać Was do naszych racji – miejmy nadzieję że tak!

Historie, które prowadzą do sytuacji, w których fotograf milczy najczęściej rozpoczynają się od:

„Tego „fotografa” poleciła znajoma znajomej. Spotkaliśmy się, pokazał zdjęcia w albumie. Zapłaciłam 500 zł zaliczki. O umowie sam zaczął mówić, ale po chwili dodał, że nie warto bawić się w „papierologię”. Zaufaliśmy i źle na tym wyszliśmy.”

Poszukiwania takie człowieka najczęściej też nie przynoszą efektów. Komórka oraz e-mail często nie odpowiadają. Na próżno szukać zarejestrowanej firmy tej osoby. Kontakt przez osoby polecane też na nic, bo nagle się okazuje, że to nie znajomy znajomej, ale jeszcze dalsza znajomość.

Co powinna zawierać umowa abyście byli spokojni?
1. Jeśli podpisujecie umowę z fotografem i jest to profesjonalny fotograf, który nie prowadzi własnej działalności, najlepiej by podpisać z nim Umowę o dzieło. Umowa taka powinna zawierać dane adresowe (najlepiej spisane z dowodu osobistego). Jeśli podpisujecie umowę z firmą z branży usług fotograficznych, to wpiszcie pełne dane tej firmy.
2. Kwotę, za którą usługa będzie wykonana.
3. Co otrzymacie w ramach wykonanej usługi (jaki album, ile zdjęć, czy dodatkowe zdjęcia na płycie itd.).
4. Termin w jakim zostaną przekazane zdjęcia wraz z całym pakietem opisanym w pkt. 3.
5. Deklaracja fotografa, iż wykonane zdjęcia na Waszym weselu będą dorównywały bądź przewyższały jakością do tych zamieszczonych w jego portfolio (np. na stronie internetowej fotografa).
6. Informację, czy fotograf zapewnia zastępstwo swojej osoby, w sytuacji np. poważnej choroby.
7. Możliwości złożenia reklamacji w razie gdy uznacie, że zdjęcia nie dorównują tym, które fotograf posiada w portfolio.

Posiadanie powyższych danych nie spowoduje 100% uczciwości fotografa, jednak znacznie ułatwi możliwość egzekwowania wykonania samej usługi lub oczekiwanej jakości zdjęć np. w sądzie. Pamiętajcie, ten dzień jest jednym z nielicznych dni w Waszym życiu, których nie można powtórzyć. Zróbcie wszystko, czasami płacąc za to cenę wyższą o 20%-30%, by uniknąć jakiekolwiek dodatkowego stresu z tym związanego np. z powodu nieuczciwego fotografa.

Artykuł z kategorii Usługi
Tagi artykułu: , , ,

dziennikarstwo obywatelskie, ciekawe artykuły, publikacje, artykuły do przedruku, presell page