Filtrowanie powietrza w zakładach przemysłowych.

Coraz większe zaawansowanie technologiczne naszych zakładów produkcyjnych wymusza także coraz bardziej zaawansowane podejście do kwestii zabezpieczania warunków pracy. Jednym z nich jest zabezpieczenie powietrza na zakładach przemysłowych, w szczególności zaś na obiektach, gdzie w toku prowadzonych procesów technologicznych, dochodzi do silnego zanieczyszczenia powietrza trującymi, czy też szkodliwymi substancjami lotnymi. Taka sytuacja ma miejsce na przykład na zakładach lakierniczych, malarniach, czy tez spawalniach. Zobaczmy zatem jak radzić sobie z zanieczyszczeniami, aby powietrze dostarczane na obiekt spełniało wszystkie obecne wymogi BHP w tym zakresie.

Instalacja nawiewno wywiewna

Jednym z najczęściej stosowanych rozwiązań jest montaż odpowiedniej centrali nawiewno wywiewnej, której zadaniem będzie odprowadzanie zanieczyszczonego powietrza oraz jego filtracja, oraz doprowadzanie na obiekt powietrza czystego z zewnątrz. W centrali oczywiści muszą być zamontowane odpowiednie filtry kasetowe lub tez kieszeniowe, które zagwarantują przechwytywanie zanieczyszczeń, w celu ich późniejszej utylizacji. Oczywiście w zależności od okoliczności i rodzaju zanieczyszczeń należy zastosować odpowiedniej jakości filtry, a tutaj trzeba przyznać, iż mamy bardzo szeroki wybór filtrów kieszeniowych i kasetowych, w związku z czym też, nie zawsze będziemy wiedzieć jak do tego zagadnienia podejść. Dlatego też, najlepiej poradzić się specjalisty z firmy montującej systemy nawiewno wywiewne, bowiem zna on odpowiednie przepisy i regulacje, które wskazują nam stosowanie danych typów filtrów, w danych warunkach zanieczyszczenia.

O czym należy pamiętać?

W toku eksploatacji zespołu nawiewno wywiewnego, bardzo ważna kwestią jest zadbanie o systematyczną okresową wymianę filtrów (lub w przypadku gdy stwierdzone zostanie ich zanieczyszczenie), bowiem w przeciwnym przypadku filtracja będzie nieefektywna, a co za tym idzie, lotne zanieczyszczenia nie będą pochłaniane przez filtry kasetowe i kieszeniowe, a cała instalacja nie będzie w stanie zapewnić odpowiedniej jego cyrkulacji. W wielu przypadkach warto do systemu podłączyć odpowiednie odciągi, które zagwarantują odbiór zanieczyszczeń bezpośrednio przy stanowisku, na którym są wytwarzane, aby niepotrzebnie nie przedostawały się w inne miejsce. Oczywiście cała instalacja powinna także przechodzić systematyczne przeglądy techniczne, dzięki którym, będzie możliwe skuteczne i efektywne odbieranie zanieczyszczeń i wprowadzanie do obiegu świeżego, przefiltrowanego powietrza z zewnątrz.

Podsumowanie

Generalnie rzecz ujmując, można powiedzieć, iż montaż instalacji nawiewno wywiewnej, jak również następująca po tym okresowa wymiana filtrów kieszeniowych, to kwestie dość kosztowne, niemniej jednak w świetle obowiązujących przepisów, wdrożenie takich rozwiązań jest konieczne, aby przedsiębiorstwo spełniało wszystkie wymogi w zakresie zapewniania bezpiecznych warunków pracy. Dlatego też, niestety ale koszty te są jak najbardziej nieuniknione.

Artykuł z kategorii Usługi
Tagi artykułu: , , , , ,
You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

dziennikarstwo obywatelskie, ciekawe artykuły, publikacje, artykuły do przedruku, presell page