Farba na plamy i zacieki

Plamy i rozmaite wykwity pojawiające się na ścianach czy sufitach to częsty problem dotyczący starych budynków, które nie zostały odpowiednio zabezpieczone przed wilgocią czy rozmnażaniem się mikroorganizmów. Nie jest to jednak tylko domena starych budynków, bowiem nawet w nowym budownictwie mogą pojawić się nieestetycznie wyglądające plamy i zacieki spowodowane awarią instalacji wodno-kanalizacyjnej, dymem papierosowym, sadzą czy rdzą.

Samo usunięcie awarii nie jest dostatecznym rozwiązaniem problemu, bowiem nawet z pozoru dobrze wyglądające ściany mogą po pewnym czasie zostać poddane szkodliwemu działaniu wilgoci i zanieczyszczeń, doprowadzając do pojawienia się plam na ścianach czy suficie.

 

Zwykła farba nie wystarczy

W przypadku pojawienia się plam i wykwitów na ścianach, nie tylko spowodowanych awariami czy podczas renowacji starych wnętrz, tylko niewielką ich ilość da się zwyczajnie przykryć kolejną warstwą farby. Głębiej osadzone plamy często będą się przebijać przez farbę niezależnie ile jej warstw naniesiemy, ponadto im więcej farby przeznaczymy na zakrycie plam na ścianach tym trudniej będzie nam uzyskać powłokę o jednolitym kolorze. Dodatkowo zawsze jest ryzyko odspojenia się warstwy farby od brudnego podłoża, przez co nie obejdzie się bez kolejnych gruntownych prac renowacyjnych.

 

Usuń plamy i zacieki

Najskuteczniejszą metodą pozbywania się plam i zacieków ze ścian jest ich usunięcie i dokładne wyczyszczenie powierzchni. Odpowiednio przygotowana ściana znacznie łatwiej będzie współpracowała z farbą i zapobiegała dalszemu pojawianiu się plam. Zabrudzeń ze ścian możemy pozbyć się mechanicznie, w tym celu zabrudzoną powierzchnię przeciera się stalową szczotką lub gruboziarnistym papierem ściernym. Po usunięciu zabrudzonej warstwy, ścianę dokładnie czyścimy z kurzu, pyłu i gruntujemy odpowiednimi preparatami.

Jeżeli podczas prac powstał ubytek w ścianie to należy go wypełnić odpowiednią masą szpachlową, wyszlifować i zagruntować.

 

Farba na plamy

Po usunięciu plam i zagruntowaniu powierzchni, na której pojawiał się problem należy ją pomalować odpowiednią farbą. Farba na plamy różni się od innych farb tym, że bardzo głęboko wnika w podłoże i tworzy elastyczną powłokę, która izoluje nawet bardzo uporczywe plamy. Bardzo często, a w zasadzie dziś już w standardzie farby te wzbogacane są także środkami zapobiegającymi rozmnażaniu się na malowanej powierzchni grzybów, glonów i innych mikroorganizmów. Farba na plamy jest również uniwersalna, przez co można ją bez przeszkód stosować na ściany z betonu, tynki cementowe, wapienne, cementowo-wapienne, tynki gipsowe czy płyty gipsowo-kartonowe oraz drewno. Dobre krycie całej powierzchni uzyskaną matową powłoką można również bardzo łatwo zamalować dowolnie wybraną farbą emulsyjną w kolorze jaki sami sobie wybierzemy.

Artykuł z kategorii Dom, Wnętrza domów
Tagi artykułu: , , ,
You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

dziennikarstwo obywatelskie, ciekawe artykuły, publikacje, artykuły do przedruku, presell page