Energia ze słońca – to się opłaca

W czasach, kiedy powoli zaczyna już brakować paliw kopalnych, będących podstawowym surowcem do wytwarzania energii elektrycznej, ludzkość zaczyna rozglądać się za alternatywnymi źródłami energii. Oprócz, od dawna znanej energii atomowej, najbardziej obiecujące wydają się być technologie pozyskiwania prądu ze źródeł odnawialnych takich jak wiatr czy słońce. Na razie źródła te nie są na tyle wydajne, żeby w pełni zastąpić tradycyjne elektrownie. Przynajmniej jeśli chodzi o potrzeby przemysłowe.

oszczędzanie energiiPrzeciętny mieszkaniec Ziemi, któremu na sercu leży ekologia, oszczędzanie energii i przede wszystkim zawartość portfela, powinien się jak najprędzej zainteresować dziedziną pozyskiwania prądu ze słońca.

Fotowoltaika, bo o niej tu mowa, to technologia pozwalająca, za pomocą specjalnej instalacji zapewnić sobie dostawy energii dla domu niezależnie od miejscowej elektrowni. Co ważne ilość prądu, jaka może zostać wytworzona za pomocą przystosowanych urządzeń jest w pełni wystarczająca dla zaspokojenia przeciętnych potrzeb gospodarstwa domowego.

Instalacja służąca pozyskiwaniu energii ze słońca składa się z paneli zawierających ogniwa fotowoltaiczne, przewodów, akumulatorów i transformatora. Zestaw konieczny dla zaspokojenia potrzeb energetycznych domu nie jest co prawda tani, ale może bardzo szybko się zwrócić. Energia słoneczna jest przecież całkowicie za darmo. Co więcej magazynowanie prądu w akumulatorach umożliwia nieprzerwaną dostawę prądu nawet w pochmurne dni, a nawet w nocy.

Kolejną zaletą instalacji jest jej trwałość. Panele powinny być sprawne przez około 25 lat od montażu, co oznacza ćwierć wieku bez konieczności płacenia za prąd. W miejscach wyjątkowo pochmurnych (lub w czasie zimy i jesieni) można wspierać się również energią pozyskiwaną z wiatru, bądź brakującą ilość prądu zakupić od elektrowni. Warto zapoznać się również z pojęciem audyt energetyczny, który to przyczyni się do poprawy efektywności energetycznej danego obiektu.

Artykuł z kategorii Dom
Tagi artykułu: , ,
You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

dziennikarstwo obywatelskie, ciekawe artykuły, publikacje, artykuły do przedruku, presell page