Encyklopedia nauki i techniki, enyklopedia szkolna, encyklopedia powszechna

Słowo encyklopedia pochodzi z języka łacińskiego i oznacza tworzący krąg, wykształcenie. Encyklopedia jest zbiorem wiedzy w formie haseł, które ułożone są w pewnym porządku (najczęściej alfabetycznym).

Encyklopedia może być powszechna, która jest ogólna i obejmuje całą wiedzę. Może być też specjalistyczna i zajmować się określoną dziedziną (encyklopedia muzyczna, encyklopedia medyczna). Początki encyklopedii sięgają 1704 roku. Wtedy to John Harris stworzył lexicon technicum. Za pierwszą encyklopedię powszechną uznaje się francuską encyklopedię stworzoną przez Diderot. W dzisiejszych czasach dostępne są również encyklopedie w wersji elektronicznej. Encyklopedia taka występuje najczęściej w formie płyty CD-ROM. Największą zaletą takiej encyklopedii jest wygoda i możliwość dodawania haseł do plików multimedialnych. Jednym z przykładów elektronicznej encyklopedii jest Wikipedia.

encyklopedia muzyki

Największą encyklopedią pod względem ilości haseł jest chińska elektroniczna encyklopedia Hudong. Encyklopedia nauki i techniki składa się z 3 tomów wykowanych w twardej oprawie. Każdy tom to około 700 stron. Encyklopedia posiada ponad 8 tysięcy haseł i około 2 tysiące ilustracji. Encyklopedia nauki i techniki posiada tabele, zestawienia, wykresy i obszerną bibliografię. Encyklopedia gruntownie omawia wszystkie dziedziny nauk przyrodniczych, medycznych, technicznych i matematycznych. Encyklopedia nauki i techniki to niezbędna pozycja w domowej, szkolnej i uczelnianej bibliotece. Encyklopedia ta jest przewodnikiem młodego naukowca.

Encyklopedia szkolna zawiera omówienie lektur, interpretację wierszy, dokładne opisy bohaterów, omówienia epok literackich, definicje terminów literackich. Do tej pory wydano dwie encyklopedie powszechne. Jest to Wielka Encyklopedia Powszechna PWN i Encyklopedia Powszechna PWN. Wielka Encyklopedia Powszechna PWN została wydana w latach 1962-1970 w Warszawie przez Państwowe Wydawnictwo Naukowe. Składa się z 12 części i została wydana w nakładzie 178 tysięcy egzemplarzy. W 1970 roku wydano 13 część (suplement). Encyklopedia zawiera 75 tysięcy haseł, 12 tysięcy ilustracji i 120 map. Przy encyklopedii pracowało ponad 2 tysiące autorów, około tysiąc recenzentów i około 100 redaktorów. Nad wszystkim czuwało Ministerstwo Szkolnictwa Wyższego i Rada Naukowa, którą powołano z inicjatywy Polskiej Akademii Nauk. Z kolei Encyklopedia Powszechna PWN została wydana w latach 1973-1976 przez Państwowe Wydawnictwo Naukowe. Suplement wydano w 1988 roku. Encyklopedia składa się z 4 części i zawiera około 80 tysięcy haseł.

Artykuł z kategorii Edukacja

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

dziennikarstwo obywatelskie, ciekawe artykuły, publikacje, artykuły do przedruku, presell page