Eksploatacja siłowników w pojazdach samochodowych

W wielu typach pojazdów samochodowych wykorzystywane do różnych zadań są siłowniki. Przede wszystkim będziemy tutaj mówić o siłownikach w pojazdach ciężarowych, bowiem tam są wykorzystywane najczęściej, aczkolwiek warto także wspomnieć, iż na przykład w klapach bagażników w pojazdach osobowych także mamy do czynienia z siłownikiem. Nieco innego rodzaju, ale jednak siłownikiem. W związku z powyższym warto tutaj wiedzieć, w jaki sposób zadbać o ich prawidłową pracę, i nie dopuścić do zbyt szybkiego wyeksploatowania, a w razie takiej sytuacji, wiedzieć, iż wymiana siłownika na nowy nie zawsze jest konieczna. Czasami bowiem w zupełności wystarczać będzie jego regeneracja.

Kiedy przeprowadzać wymianę siłownika a kiedy regenerację?

Każdy siłownik w pojazdach ciężarowych ulega systematycznemu eksploatowaniu. Każde tarcie wpływa negatywnie na powierzchnię elementów trących niezależnie od poziomu ich twardości i jakości smarowania, wobec czego dochodzi do zużywania się powierzchni siłownika. Bardzo często, dochodzi także do pojawiania się korozji. Szczególnie w wyniku braku eksploatacji siłownika i nieprawidłowym jego przechowywaniu (wilgoć, brak konserwacji), jak również w przypadku nieprawidłowego działania osuszacza powietrza.

Jest to urządzenie pracujące w całym układzie pneumatycznym pojazdów ciężarowych, którego zadaniem jest obniżenie poziomu wilgotności sprężonego powietrza do poziomu poniżej 20%. Jest to bardzo ważne, bowiem powietrze pobierane z otoczenia przez sprężarkę, z reguły ma wilgotność na poziomi e 40-60%, co jest wartością zdecydowanie zbyt dużą. W takich przypadkach, wilgoć zawarta w powietrzu będzie osadzać się na powierzchni siłownika, i powodować jego korodowanie, co z czasem będzie zarówno coraz bardziej widoczne, jak i odczuwalne, poprzez spadek wydajności pracy siłownika. Najlepiej jeśli jakiekolwiek oznaki pojawiania się korozji wychwycone będą szybko, bowiem wtedy możliwa będzie jeszcze regeneracja siłowników w samochodach zaś w przypadku bardziej zaawansowanego korodowania, niestety koniecznością będzie kosztowna wymiana sprzętu na nowy.

Jak zapobiec konieczności wymiany siłownika na nowy?

W celu zapewnienia sobie wczesnego wychwycenia jakichkolwiek nieprawidłowości, należy regularnie przeprowadzać przegląd poprawności działania wszystkich siłowników. Tego typu przeglądy do kosztownych nie należą i można je przeprowadzać okazyjnie, w ilości dwóch w skali roku. Dzięki temu wszelkie nieprawidłowości w pracy siłownika mogą być natychmiast wychwycone, a w razie zaistnienia takiej konieczności, może być przeprowadzona regeneracja, która zapewnia stosunkowo spore oszczędności. Już nie tylko z tego powodu, że omijamy koszt zakupu nowych siłowników, ale także z tego, iż w tym przypadku, siłownik już posiadany będzie w stanie skutecznie i wydajnie pracować dla nas prze kolejne lata, co zawsze jest stosunkowo sporym odciążeniem kieszeni przedsiębiorcy.

Artykuł z kategorii Biznes
Tagi artykułu: , , ,
You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

dziennikarstwo obywatelskie, ciekawe artykuły, publikacje, artykuły do przedruku, presell page