Ekskluzywne materiały budowlane

schody marmurowe_2Współczesny przemysł budowlany, coraz częściej sięga po naturalny kamień, jako jeden z najbardziej ekskluzywnych materiałów wykończeniowych i budowlanych. Przede wszystkim jest to granit oraz marmur, które to dwa materiały stosowane są w przemyśle budowlanym już od starożytności, głównie ze względu na swoją wysoką estetykę, oraz stosunkowo prostą obróbkę, umożliwiającą wykonywanie z nich złożonych niejednokrotnie elementów budowlanych. Obecnie, ze względu na brak dostępu do szerszych zasobów, marmur stał się materiałem wysoce ekskluzywnym, zaś granit nieco bardziej pospolitym, aczkolwiek bardziej wymagającym w obróbce, przez co także bardzo kosztownym. Zobaczmy zatem gdzie i do jakich celów budowlanych oraz wykończeniowych, możemy obecnie wykorzystywać granit czy też marmur.

Zastosowania granitu.

Jeśli chodzi o zastosowanie granitu, to na chwilę obecną jest to przede wszystkim materiał, z którego wykonywane są brukowane podjazdy pod domy, drogi, chodniki, czy też alejki i deptaki w miastach. Jest to bardzo twardy kamień, który charakteryzuje się wysokim poziomem estetyki, a co za tym idzie, zapewnia nam poprawę estetycznego wizerunku danego miejsca, a jednocześnie gwarantuje duży poziom trwałości wykonania konkretnych elementów. Granity wykorzystywane są także wewnątrz naszych domów. Z granitu obecnie bardzo często wykonywane sa schody wewnętrzne, parapety okienne, blaty kuchenne, a nawet całe zlewozmywaki. Można się także spotkać z płytkami ściennymi i podłogowymi wykonanymi z granitu. Jest to więc materiał o dość wszechstronnym zastosowaniu, zapewniający nam odpowiedni poziom estetyki a jednocześnie trwałość, co w zupełności usprawiedliwia jego wysoką cenę.

Wykorzystanie marmuru.

Marmur jest kamieniem nieco bardziej kruchym od granitu, wobec czego częściej wykorzystywany jest wewnątrz naszych domów. Wykonywane z marmuru są więc obecnie na przykład schody marmurowe wewnętrzne, parapety okienne, posadzki wewnętrzne, blaty kuchenne, a także zlewozmywaki kuchenne oraz podobnie jak w przypadku granitu, także wszelkiego rodzaju płytki ścienne i podłogowe. Można więc powiedzieć, iż marmur jest tak samo często wykorzystywany w przypadku wykończeń wnętrz jak granit, aczkolwiek przez wzgląd na rzadsze występowanie, trudniejsze wydobycie i bardziej skomplikowaną obróbkę jest o wiele bardziej kosztowny. Jest też jednocześnie bardziej ekskluzywnym materiałem wykończeniowym, co oczywiście będzie zapewniać nam podniesienie prestiżu naszego domu w przypadku zastosowania marmurowych elementów wykończenia wnętrz.

Podsumowanie.

Generalnie rzecz więc ujmując, można powiedzieć, iż zarówno granit jak marmur stanowią bardzo często wykorzystywany materiał w przemyśle budowlanym, toteż warto przemyśleć jego zastosowanie także u siebie, tym bardziej, iż zyskamy w ten sposób wysoki poziom estetyki wystroju wnętrza naszego domu, a jednocześnie zagwarantujemy sobie wyższy poziom wytrzymałości wykonanych z tych materiałów elementów wykończeń.

www.marmur-dulemba.pl

Artykuł z kategorii Wnętrza domów
Tagi artykułu: , , , ,
You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

dziennikarstwo obywatelskie, ciekawe artykuły, publikacje, artykuły do przedruku, presell page