Ekonomia oświetlenia w domach jednorodzinnych.

Koszty oświetlenia domów obecnie nie należą już do tak wygórowanych jak miało to miejsce jeszcze dekadę czy tez dwie temu. Wynika to głównie z faktu zastosowania na szeroką skalę nowych żarówek LED, które dostarczając zbliżone ilości światła do tradycyjnych żarówek, pochłaniają częstokroć o 80% mniej energii elektrycznej. Mamy jednak jeszcze dodatkowe możliwości poczynienia oszczędności w tym zakresie, aby nasze koszty związane z oświetleniem domu zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz były jeszcze niższe. Mowa o czasowych wyłącznikach światła, które na dzień dzisiejszy robią prawdziwą furorę i stają się z dnia na dzień coraz bardziej popularnym rozwiązaniem.

Zasada działania czasowych wyłączników światła.

Jeśli chodzi o podstawy konstrukcyjne i funkcjonalne, to czasowe wyłączniki światła są zwykłymi w pewnym sensie wyłącznikami, które jednak wyposażone są w odpowiedni układ sterujący czasowo przepływem prądu. Tuż po zamontowaniu włącznika czasowego, przed rozpoczęciem jego eksploatacji, należy jeszcze ustawić w środku czasy działania. Z reguły każdy czasowy wyłącznik światła będzie posiadać dwa czasy do ustawienia. Jeden będzie działać za każdym razem kiedy włączymy oświetlenie i jest to tzw. czas krótki. Kiedy włączymy światło, po określonym czasie, zgaśnie ono automatycznie sygnalizując dodatkowo moment zgaśnięcia przez powolne ściemnianie światła. Z reguły czas ten oscyluje w granicach przedziału 1-5 minut. Jest jednak jeszcze druga opcja, w której możemy ustawić dłuższy czas, nawet do godziny. Jednak, aby z niej skorzystać, podczas włączania światła, należy przytrzymać włącznik przez około 3 sekundy. Jest to bardzo pożyteczne w przypadku, kiedy z góry wiemy, że będziemy chcieli tka długo mieć włączone oświetlenie, na przykład w celu przeprowadzenia jakichkolwiek prac na korytarzu czy też klatce schodowej. Oczywiście w każdym z obydwu przypadków, światło można wyłączyć manualnie, tak jak w przypadku tradycyjnych wyłączników oświetlenia, co sprawia, iż czasowe wyłączniki światła są niesłychanie korzystnymi urządzenia do zastosowania domowego.

Przykłady zastosowań czasowych wyłączników światła.

Warto tutaj także zwrócić uwagę na kwestie przykładowych zastosować czasowych wyłączników oświetlenia. Otóż najlepiej sprawdzają się one w przypadku pomieszczeń takich jak klatki schodowe i korytarze, choć dość dobrym pomysłem jest także montaż takiego włącznika do oświetlenia nocnego w pokojach dzieci. Wystarczy, że włączymy im nocne oświetlenie przytrzymując wyłącznik na trzy sekundy, a dziecko będzie zasypiać przy oświetleniu, dzięki czemu mniej będzie się bać, zaś w przeciągu pół godziny światło zgaśnie samoczynnie. Tak samo korzystne jest zastosowanie czasowych wyłączników światła w przypadku oświetlenia zewnętrznego, bowiem pozwala nam spokojnie opuścić dom po zmierzchu, bez martwienia się o to, kto zgasi światło, gdyż zrobi to za nas czasowy wyłącznik. Jednym słowem są to bardzo pożyteczne i korzystne w zastosowaniu rozwiązania, toteż warto przemyśleć kwestię ich wykorzystania, aby efektywniej rozporządzać kosztami związanymi z eksploatacją oświetlenia w naszych domach.

Artykuł z kategorii Dom
Tagi artykułu: , , ,
You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

dziennikarstwo obywatelskie, ciekawe artykuły, publikacje, artykuły do przedruku, presell page