Efektywna produkcja brykietu z trocin.

Jako, że obecnie na rynku materiałów opałowych, coraz większym zainteresowaniem cieszą materiały ekologiczne, warto przyjrzeć się ich właściwościom. Weźmy tutaj na przykład taki brykiet z trocin, który okazuje się być bardzo dobrym materiałem opałowym przede wszystkim do pieców kominkowych. Jego forma, struktura oraz parametry opałowe, gwarantują nam przede wszystkim dłuższy czas spalania przy wysokiej wartości kalorycznej, sięgającej tutaj nawet do poziomi 17-19 MJ/kg w zależności od rodzaju brykietu i jego wilgotności. Warto tutaj więc sprawdzić jak to wszystko wygląda od strony jego produkcji, bowiem może się okazać całkiem niezłym rozwiązaniem na poszerzenie działalności gospodarczej przedsiębiorstw zajmujących się wyrębem i przerobem drewna.

Dla kogo produkcja brykietu?

Zdecydowanie najbardziej korzystnie wyjdą na tym właściciele tartaków, którzy będą pod dostatkiem posiadać materiałów wsadowych. W końcu w tartaku wiórów i trocin będziemy mieli pod dostatkiem. Wystarczy je tylko odpowiednio przesuszyć, iż można będzie z nich przygotowywać bardzo dobry jakościowo brykiet. Oczywiście produkcją brykietu mogą się zająć także inne przedsiębiorstwa, chociażby takie jak te, związane z zielenią i ogrodnictwem, które będą mieć dostęp do zrębków drzewnych. Ostatecznie zawsze materiał wsadowy można kupić, aczkolwiek nie będzie to już tak dochodowe, jak zużywanie do produkcji brykietu własnych odpadów z produkcje tarcicy budowlanej. Generalnie jednak warto tutaj zwrócić uwagę na fakt, iż brykiet z trocin jest bardzo dobrym jakościowo brykietem o dobrych parametrach opałowych, a przy tym jest bardzo dobry do obróbki. Trociny możemy przy pomocy brykieciarek dość dowolnie formować w brykiety różnych kształtów oraz różnej wielkości, co będzie tutaj bardzo korzystne. Chodzi o to, iż rynek wykazuje zapotrzebowanie na różnorodne formy brykietów, wobec czego trzeba zaspokoić każdego potencjalnego nabywcę.

Przygotowanie produkcji.

Aby jednak mieć możność produkowanie brykietu z trocin, w pierwszej kolejności trzeba będzie prawidłowo przygotować obiekty produkcyjne oraz wyposażyć je w niezbędne maszyny do produkcji brykietu. Musimy tutaj zwrócić szczególną uwagę na zabezpieczenie pomieszczeń produkcyjnych i magazynowych przed wilgocią, bowiem stanowić ona będzie największe zagrożenie dla brykietu i trocin z których jest wytwarzany. Wilgotność gotowego produktu nie może tutaj przekraczać poziomu 10%, powyżej której będzie stanowić zagrożenie dla samego kotła, jak również będzie się wyraźnie obniżać jego wartość opałowa. Zagrożone będą także brykieciarki, które nie są dostosowane do pracy z nazbyt wilgotnym materiałem wsadowym, przez co większość kanałów podających trociny do komory roboczej, może bardzo szybko ulec zapchaniu. Wobec tego też, należy pamiętać tutaj przede wszystkim o tym, aby zarówno same trociny, jak i też gotowy już wyrób przechowywać na odpowiednio przygotowanych i zabezpieczonych przed wilgocią magazynach, co zagwarantuje nam możliwość osiągnięcia dobrych efektów wytwarzania brykietu.

Artykuł z kategorii Dom
Tagi artykułu: , , , , ,
You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

“Efektywna produkcja brykietu z trocin.”

  1. Monika pisze:

    Z trocinami jest gorzej w produkcji brykietu ze względu na wilgotność. Kolega robi brykiet ze słomy i mówi że bardziej się opłaca i łatwiej się go produkuje. Ma te słynne biomassery i nie musi już dodatkowo suszyć siana, bo te maszybny pracują z surowcem do 30% wilgotności. Myślę, że jednak słoma to lepszy surowiec szczególnie dla rolników.

dziennikarstwo obywatelskie, ciekawe artykuły, publikacje, artykuły do przedruku, presell page