Dziedziczenie zgodnie z polskim prawem spadkowym

testamentPolskie prawo dzieli osoby uprawnione do dziedziczenia po zmarłym na trzy wzajemnie wykluczające się grupy. W pierwszej z nich znajduje się małżonek i zstępni spadkodawcy – dzieci oraz wnuki. Jeśli osoby z grupy pierwszej nie dożyły otwarcia spadku lub też zmarły nie miał tak bliskiej rodziny, uprawniona do dziedziczenia jest grupa druga, do której należą jego rodzice, rodzeństwo i w dalszej kolejności ich zstępni. Warto przy tym podkreślić, iż bracia i siostry zmarłego zyskują prawo do spadku tylko, jeśli nie żyje jedno z rodziców lub obydwoje.


Jeszcze w 2011 roku na tym kończyła się lista osób z kręgu spadkobierców ustawowych. Od stycznia 2012 roku obowiązuje jednak nowy przepis, zgodnie z którym wprowadzona została także trzecia grupa uprawnionych do przyjęcia spadku. Umieszczeni w niej zostali dziadkowie denata i ich zstępni. W praktyce dość rzadko zdarza się sytuacja, w której dziadkowie żyją dłużej niż ich wnuki. Stąd majątek przyznany zostanie raczej wujkom i kuzynom zmarłego.

Ustawa w sprawiedliwy sposób dba o interesy rodziny spadkobiercy, nie uwzględnia jednak faktycznych relacji między poszczególnymi członkami rodziny a zmarłym. Dlatego prawo spadkowe umożliwia spadkodawcy zmianę kolejności dziedziczenia – samodzielne określenie kto i w jakim zakresie ma prawo do przejęcia majątku. Zmiana taka wprowadzona zostaje poprzez sporządzenie testamentu. Dokument ten przygotować można u notariusza, ale nie jest to konieczne – równie dobrze ostatnią wolę spisać można samodzielnie, wykorzystując wzór testamentu ściągnięty z Internetu (w sieci jest sporo portali prawnych udostępniających za darmo wzory różnorodnych, przydatnych dokumentów).

Niezależnie od tego, czy testament sporządzony zostanie w zaciszu własnego domu czy też w kancelarii notarialnej, warto go zarejestrować w ogólnokrajowym Notarialnym Rejestrze Testamentów. Daje to gwarancję, że po śmierci spadkodawcy testament nie zaginie lub nie zostanie zniszczony przez niezadowolonych z jego zawartości członków rodziny.

Za samą rejestrację dokumentu nie jest pobierana żadna opłata manipulacyjna. Jedynym warunkiem jest konieczność pozostawienia odręcznego testamentu w depozycie u notariusza. Istotne jest to, że zarejestrowanie testamentu nie sprawia, iż autorowi trudniej jest go unieważnić. Jeśli stworzy później kolejną wersję, to wystarczy, że napisze w niej, iż odwołuje wszystkie swoje wcześniejsze zapisy. Zatem nie jest tu konieczna wizyta w kancelarii, choć oczywiście warto tę nowszą wersję zarejestrować.

Jakie są zalety korzystania z Notarialnego Rejestru Testamentów? Spadkobierca – o czym już wspomniano – ma gwarancję, iż zapis jego ostatniej woli zostanie odnaleziony i wykonany. Z kolei dla spadkobierców jest to znaczne ułatwienie – mogą sprawdzić, czy zmarły członek ich rodziny kiedykolwiek spisał testament. Uzyskanie takiej informacji jest odpłatne, przy czy można w tym celu udać się do dowolnej kancelarii, w dowolnym mieście. Baza testamentów jest ogólnodostępna i mogą korzystać z niej wszyscy notariusze na terenie naszego kraju. Dużym minusem natomiast jest to, że zarejestrowany dokument wcale nie musi być ostatnią, aktualną i obowiązującą wersją testamentu spadkodawcy.

Artykuł z kategorii Finanse
Tagi artykułu: ,

dziennikarstwo obywatelskie, ciekawe artykuły, publikacje, artykuły do przedruku, presell page