Druk offsetowy a cyfrowy

Obecnie najszerzej rozpowszechnionym rodzajem metod stosowanych w druku jest zwłaszcza offset oraz druk cyfrowy. Te dwa podstawowe sposoby okazują się zdecydowanie najbardziej opłacalne, gdyż wiążą się one z najbardziej wysokimi jakościowo wydrukami oraz najładniejszą kolorystyką. Biorąc pod uwagę te właśnie techniki należy liczyć się z dość wygórowanymi stawkami cenowymi. W czym natomiast tkwi różnica?

Zalety offsetu

Druk offsetowy (oferowany m.in. przez drukarnię PULS) jest znakomitym wariantem przede wszystkim w dziedzinie kopiowania wysokonakładowego. Im więcej wydruków potrzebujemy, tym automatycznie mniej płacimy dlatego też nie ma sensu wybieranie wówczas akurat druku cyfrowego. Ponadto dzięki nowoczesności offsetu istnieje możliwość zastosowania sporej swobody w zakresie na przykład doboru materiałów stanowiących podłoże drukarskie. Nie musimy więc ograniczać się wyłącznie do zwyczajnego papieru. Możemy przebierać w specyficznych tworzywach typu samoprzylepny papier etykietowy, karton czy gruba tektura. Podobnie rozmaicie jest też w aspekcie kolorystycznym. Poza standardową paletą barw otrzymujemy też dodatkowe odcienie w postaci delikatnego złotego czy srebrnego.

Zalety druku cyfrowego

Ta technika sprawdza się natomiast w głównej mierze wówczas, gdy mamy do wydrukowania stosunkowo niewiele kopii. Wtedy to nie opłaca się nam inwestować sporych z reguły sum pieniężnych na offset i chcąc uzyskać wysoką jakość lepiej jest pozostać przy druku cyfrowym. Co więcej metoda ta jest sprawna, szybka i niezawodna a w razie konieczności mamy szansę na zamówienie ewentualnego dodruku z danymi. Dodatkowo nie trzeba czekać na realizację zamówienia – wystarczy przeważnie maksymalnie jeden dzień roboczy. Niektóre placówki realizują nierzadko usługi od ręki.

Oba z wyżej scharakteryzowanych druków są dobre i godne polecenia jednakże to na które z nich się zdecydujemy powinno być ściśle uzależnione wyłącznie od określonego zapotrzebowania,a mianowicie od tego czy potrzebujemy sporo kopii (wówczas preferowany powinien być offset), czy też niewiele (wtedy polecany jest druk cyfrowy). Warto również porównać stawki cenowe proponowane przez konkretne drukarnie.

Artykuł z kategorii Biznes

dziennikarstwo obywatelskie, ciekawe artykuły, publikacje, artykuły do przedruku, presell page