Drewno jako pomysł na elewację

drewniana elewacjaNasz dom oglądany z zewnątrz może wyróżniać się na tle innych. Przysłuży się temu nie tylko ciekawa kubatura, ale również wykończenie ścian, do czego użyć możemy drewna. Jeśli mamy obawy, że budynek będzie przypominał leśniczówkę, jesteśmy w błędzie! Drewno na elewacji kojarzy nam się z domami na wsi, najlepiej w okolicach Podhala. Rzeczywiście, kiedyś było bardzo popularnym i chętnie używanym materiałem budulcowym, jednak ustąpiło pierwszeństwa prefabrykatom i cegle.

Jednak drewno coraz częściej gości na elewacjach nawet w centrach dużych miast. By się o tym przekonać, wystarczy zerknąć na prospekty nowo oddawanych do użytku mieszkań w katalogach developerów – drewno prezentuje się dumnie na ścianach zewnętrznych atrakcyjnie wyglądających budynków mieszkalnych.

Drewno wraca, ale nie jest to proste przeniesienie rozwiązań i materiałów znanych nam z przeszłości do obecnych warunków. Chociaż używamy do zdobień elewacji gatunków rosnących w Polsce, coraz większym zainteresowaniem cieszy się drewno egzotyczne. Nic dziwnego, bo oprócz ciekawego wyglądu ma do zaoferowania również parametry i wytrzymałość, z którymi rodzime gatunki nie mogą konkurować. Skoro egzotyczne drewna znajdują z powodzeniem zastosowanie w naszych łazienkach i kuchniach, gdzie wilgoć jest na porządku dziennym, nic nie stoi na przeszkodzie, by umieścić je na zewnątrz domostw, nie tylko jako funkcjonalne deski tarasowe, ale jako ozdobę ściany zewnętrznej.

Spośród dostępnych nam gatunków drzew egzotycznych, największą popularnością cieszą się okoume, meranti, tatajuba, świerk skandynawski, cedr czerwony i modrzew syberyjski. Dwa ostatnie mają ciekawą właściwość – w miarę upływu lat ich kolor się zmienia na szaro-srebrny, ponieważ ich drewno pokrywa się patyną niczym miedź. Z gatunkami rodzimymi, czyli ze świerkiem, modrzewiem, sosną, dębem konkurują właściwościami, choć nie ceną. Są odporne na różnice temperatur, niekorzystne warunki pogodowe, działanie promieni UV w stopniu większym niż pozostałe.

Nie są jednak idealne i by służyły długo i cieszyły nasze oko, potrzebują naszego zaangażowania i odpowiedniej pielęgnacji, na którą składają się czynności związane z impregnowaniem, lakierowaniem, a wcześniej bejcowaniem. Działania te przedłużą żywotność i piękny wygląd drewna na elewacji, które prezentowało się będzie w nienaganny sposób przez wiele lat.

Artykuł z kategorii Dom
Tagi artykułu: , , , ,
You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

dziennikarstwo obywatelskie, ciekawe artykuły, publikacje, artykuły do przedruku, presell page