Drewniana altana w ogrodzie – jak o nią dbać?

altanaAltana drewniana jest jednym z najważniejszych i najczęściej wykorzystywanych w ogrodach elementem małej architektury. Podnosi walory zarówno użytkowe, jak i estetyczne ogrodu. Można tutaj w miły sposób spędzić wolny czas czy schronić się przed deszczem. Altana najczęściej kojarzy się z relaksem i odpoczynkiem.

Solidna konstrukcja

W celu wykonania altany najczęściej używa się drewna świerkowego oraz sosnowego, chociaż zastosowanie tutaj znajdują także i bardziej „ekskluzywne” odmiany takie jak dąb czy modrzew. Generalnie rzecz biorąc, gatunek drewna ma duże znaczenie w tym kontekście, ponieważ od niego w ogromnym stopniu jest uzależniona trwałość całej konstrukcji. Równie ważna jest też klasa drewna – im jest ono lepsze jakościowo, tym więcej co prawda trzeba zapłacić za altanę, ale z drugiej strony budowla jest solidniejsza i mocniejsza. Drewno jest w stanie przetrwać przez wiele długich lat, jeśli będzie utrzymywane w należytym stanie, dlatego też niezbędne jest zapewnienie mu odpowiedniej ochrony przed wilgocią. Gotowe altany drewniane są fabrycznie impregnowane oraz olejowane, jednakże zabiegi te trzeba powtarzać co jakiś czas we własnym zakresie. Służą do tego celu specjalne preparaty.

Rozmiar i lokalizacja

Altana drewniana, podobnie jak i każda inna budowla znajdująca się w ogrodzie, musi być dopasowana do jego rozmiarów. Wiadomo, że im większy jest ogród, tym większe są możliwości, aczkolwiek właściciele niewielkich posesji też mogą mieć powody do zadowolenia, bo i z myślą o nich producenci projektują odpowiednich rozmiarów modele altan. Generalnie rzecz biorąc, oferta w tym zakresie jest bardzo urozmaicona. Można się o tym przekonać, odwiedzając sklepy prowadzące sprzedaż tego rodzaju asortymentu (np. sklep Ogrodosfera i wiele innych). Altana może mieć tradycyjny, prostokątny kształt lub być wybudowana na planie sześcio- bądź ośmiokąta. Może posiadać jedną lub więcej całkowicie zabudowanych ścian. Przed zamontowaniem altany w ogrodzie trzeba dobrze się zastanowić nad jej lokalizacją – jej wybór to bardzo ważna sprawa. Ostatecznie przecież ma to być miejsce, gdzie można odpocząć, więc powinno znajdować się w miarę możliwości jak najdalej od ulicy i być chronione przed wścibskimi spojrzeniami sąsiadów. Każdy na pewno znajdzie w swoim ogrodzie stosowną lokalizację. I jeszcze jedna szalenie istotna rzecz. Nie wolno dopuścić do tego, by podłoga altany miała bezpośrednią styczność z ziemią. Trzeba zatem przygotować podłoże pod montaż – najlepiej sprawdzi się betonowa wylewka, która zabezpieczy altanę przed wilgocią.

Artykuł z kategorii Dom
Tagi artykułu:

dziennikarstwo obywatelskie, ciekawe artykuły, publikacje, artykuły do przedruku, presell page