Dostęp do danych a rozwój firmy

Dzisiejszy rozwój każdej firmy zależy przed wszystkim od dostępu do danych, oraz szybkiego kontaktu z klientami albo partnerami handlowymi. Ale aby te cele mogły być spełnione, trzeba firmie dostarczyć wszelkich narzędzi, które są niezbędne do osiągnięcia takiego celu. Aby móc się rozwijać niezbędne jest jedno z powszechnie dziś stosowanych rozwiązań. Mowa tutaj o okablowaniu strukturalnym, które stosuje się zarówno w budynkach biurowych, halach magazynowych, zakładach produkcyjnych czy też obiektach przemysłowych.

Przed przystąpieniem do zakładania okablowania strukturalnego trzeba opracować koncepcję całego okablowania. Sieć kablową trzeba tak zaprojektować, aby do lokalnej sieci komputerowej czy usług telekomunikacyjnych był możliwy dostęp z niemal każdego miejsca w budynku. Oczywiście, nie zawsze mamy możliwość idealnego zaprojektowania takiego okablowania. W przypadku nowo budowanego np. biura, jest to o wiele prostsze, aniżeli będziemy montować okablowanie strukturalne Warszawa w starej kamienicy.

Co ważne, w przypadku projektowania takiej instalacji, trzeba wybiegać w przyszłość i lepiej zamontować w każdym pomieszczeniu, po jedno, dwa gniazda więcej, dzięki czemu dysponujemy zapasem.

Jeśli chcemy, aby nasze pomieszczenie spełniało wytyczne stawiane przez UE, to np. na każde 10 metrów powierzchni biurowej powinno być dostępne minimum jedno podwójne gniazdo RJ-45. Oczywiście, aby cała struktura okablowania miała jakikolwiek sens, to dopełnieniem takiego gniazdka powinno być przyłącze sieci elektrycznej. Dodatkowo sieć elektryczna powinna być wydzielona, tzn. powinno być ona przeznaczona tylko i wyłącznie do zasilania urządzeń komputerowych. Dzięki temu mamy później naprawdę duże możliwości sterowania poszczególnymi elementami.

Najważniejsze jest jednak to aby, do takiej sieci okablowania strukturalnego nie podłączać czajników, telewizorów, innych sprzętów AGD, ponieważ mogą one wprowadzać zakłócenia w działaniu co jest jeszcze czasem do przyjęcia. Ale nikt z nas nie chce mieć do czynienia z nieprzewidzianym spadkiem mocy.

Dzięki takiemu zaprojektowaniu biura, lokalu daje nam wspaniałe możliwości. Np. bez najmniejszego problemu możemy przenieść dowolne stanowisko do innego pomieszczenia w budynku, a do połączenia z całym systemem wystarczy na dosłownie kilka kabli.

Okablowanie strukturalne jest więc rozwiązaniem idealnym, trzeba jednak zaznaczyć, że nie jest to rozwiązanie tanie. Ale jak to bywa w każdym przypadku, również i tutaj lepiej zawczasu wydać troszkę więcej, aby uniknąć w przyszłości nieprzewidzianych problemów związanych z przebudową sieci, itp.

Artykuł z kategorii Inne
Tagi artykułu: ,

dziennikarstwo obywatelskie, ciekawe artykuły, publikacje, artykuły do przedruku, presell page