Dobór agregatu pompowego do zadań specjalnych.

Bardzo często w trakcie realizacji wszelkiego rodzaju prac budowlanych, głównie zaś w przypadku realizacji inwestycji związanych z budową sieci wodociągowych czy też kanalizacyjnych, zachodzi potrzeba jednoczesnego przeprowadzenia osuszania terenu. Dzieje się tak głównie w przypadku, kiedy nitka wodociągowa przebiegać ma przez teren podmokły, a jakiekolwiek próby jego ominięcia nie wchodzą w grę. W takich sytuacjach, niezbędne jest zastosowanie odpowiednio dostosowanej do danego przypadku instalacji igłofiltrowej, której najważniejszym elementem będzie odpowiednio dopasowany agregat pompowy. Przyjrzyjmy się wobec tego nieco bliżej całej sytuacji, oraz sprawdźmy, w jaki sposób należy dobrać agregat pompowy, aby prace związane z obniżaniem poziomu wody gruntowej przebiegały bez jakichkolwiek zakłóceń.

Zasada działania instalacji igłofiltrowej.

Warto tutaj jednak w pierwszej kolejności przyjrzeć się bliżej zasadzie działania instalacji igłofiltrowej, aby uzmysłowić sobie, jak ważną rolę w tym przypadku odgrywać będzie właśnie prawidłowy dobór agregatu pompowego. Otóż w przypadku tego rodzaju instalacji musimy przede wszystkim pozyskać odpowiednie elementy, czyli właściwe igłofiltry, oraz kolektory ssące, do których będą one podłączane. Następnie do kolektora ssącego podłączany jest agregat pompowy, którego zadaniem jest wytworzenie podciśnienia w instalacji a tym samym zasysanie wody gruntowej pojawiającej się w igłofiltrach. Odpowiednie usytuowanie samych zaś igłofiltrów, po obydwu stronach prowadzonych wykopów, zapewnia nam odciągnięcie wody z miejsca prowadzenia robót ziemnych, a tym samym zapewnia możliwość bezpiecznego ich realizowania. Kluczem do sukcesu jest tutaj prawidłowe dopasowanie igłofiltrów, głębokości ich usytuowania w glebie, oraz mocy agregatu pompowego, bowiem musimy pamiętać, iż w zależności od tego parametru będzie on w stanie obsłużyć konkretną ilość igłofiltrów. Możemy tutaj zastosować małe agregaty obsługujące około 15 sztuk igłofiltrów, ale mamy także do dyspozycji agregaty mocniejsze, które bez trudu obsłużą większą ilość igłofiltrów.

Pozyskiwanie odpowiedniego agregatu.

Oczywiście większość elementów instalacji nie musi być od razu zakupiona, bowiem można znaleźć wypożyczalnie z tego typu wyposażeniem, niemniej jednak w przypadku, kiedy przewidujemy więcej potrzeby zastosowania tego typu instalacji, warto jednak pokusić się o zakup instalacji na własność, co w dłuższej perspektywie czasowej może się okazać o wiele bardziej korzystne finansowo. Warto w tym celu sprawdzić aktualne oferty sprzedaży używanych agregatów pompowych, które też z całą pewnością będą bardziej przystępne cenowo niż nowe urządzenia, a w wielu przypadkach będą to urządzenia w pełni sprawne i nadające się do dalszej eksploatacji. Oczywiście najlepiej zawsze będzie dokonać zakupu nowego urządzenia, niemniej jednak w przypadku kiedy nie dysponujemy odpowiednią ilością gotówki, sprzęt używany będzie jak najbardziej rozwiązaniem.

Artykuł z kategorii Praca
Tagi artykułu: , , , , ,
You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

dziennikarstwo obywatelskie, ciekawe artykuły, publikacje, artykuły do przedruku, presell page