Długoterminowe oszczędzanie z zyskiem – czyli charakterystyka lokaty

Bank jest tą instytucją, której bez obawy możemy powierzyć swoje oszczędności. Oczywiście, w historii zdarzały się sytuacje, w których klienci banków tracili swoje oszczędności, ale dochodziło do nich niezwykle rzadko. Lokaty bankowe to bezpieczny pomysł na oszczędzanie. Lokując pieniądze w banku mamy gwarancję zysku . W najgorszym wypadku nasz kapitał nie powiększy się, ale na pewno nikt nie uszczknie z niego ani złotówki.

Najpierw kapitał

Przed przystąpieniem do efektywnego oszczędzania, trzeba określić wysokość tak zwanego kapitału. Kapitałem nie są wszystkie pieniądze, jakimi dysponujemy w danej chwili. Mówiąc o kapitale mamy na myśli kwotę, którą posiadamy, ale która nie służy do zaspokojenia codziennych potrzeb. Wszystkie lokaty działają w oparciu o kapitał powierzony bankowi. Do dyspozycji banku możemy oddać tylko te pieniądze, co do których jesteśmy pewni, że nie będą nam potrzebne przez pewien czas.

Jak to działa?

Zarabianie na oszczędnościach powierzonych bankom jest możliwe dzięki temu, że bank obraca powierzonym mu kapitałem. Zakładając takie konto, z góry wiemy ile zyskamy. Informuje nas o tym oprocentowanie lokat. Nasze pieniądze procentują, a my otrzymujemy pewną część z tego co bank zarobił na naszych oszczędnościach. Kapitał spoczywający na koncie, to pieniądze, które bank może pożyczać innym klientom w ramach kredytów. Klienci spłacają kredyty z odsetkami i stąd biorą się nasze zyski.

Jak długo oszczędzać?

Najlepsza lokata to lokata długoterminowa. Chodzi o to, że banki gwarantują większe zyski z takich lokat. Długoterminowość to pojęcie względne. Dla kogoś długie oszczędzanie trwa pół roku, dla kogoś innego rok, a dla kolejnej osoby będzie to pięć lat. Na tak długie oszczędzanie nie decyduje się zbyt wielu klientów. Najczęściej zakładane lokaty, to lokaty roczne lub krótsze. Niektóre banki oferują oszczędzanie jednodniowe, trwające tydzień lub miesiąc. Tak krótkie oszczędzanie jest opłacalne, gdy dysponujemy naprawdę imponującym kapitałem.

Popularność lokat

Pieniężne depozyty bankowe są obecnie bardzo popularne. Decydujemy się na nie, ponieważ przyjemnie jest wiedzieć, że robimy coś, by pomnożyć swoje oszczędności. Zarabianie na wolnej gotówce wymaga jednak wytrwałości i cierpliwości.

Najlepsze lokaty

Najlepsze lokaty pomaga wyszukać proste narzędzie dostępne w sieci. Narzędziem tym jest porównanie lokat. Znalezienie go jest bardzo proste. Porównania takie publikowane są na stronach poświęconych finansom. Są to zawsze aktualne listy ofert bankowych podporządkowane kryteriom podanym przez wyszukującego.  Żeby sprawdzić porównanie lokat, wejdź na tę stronę.

Artykuł z kategorii Finanse
Tagi artykułu: , , , ,

dziennikarstwo obywatelskie, ciekawe artykuły, publikacje, artykuły do przedruku, presell page