Detekcja wodoru w akumulatorowni.

Prawidłowo realizowana detekcja wodoru w akumulatorowni to podstawa bezpieczeństwa ładowania akumulatorów kwasowo-ołowiowych. Szczególnie w przypadku tych akumulatorów należy zadbać o wysoki poziom bezpieczeństwa, bowiem w razie jakichkolwiek problem stają się bardzo niebezpieczne. W razie rozszczelnienia akumulatora, dochodzi do natychmiastowe wydzielania wodoru, który jest gazem łatwopalnym, zaś w połączeniu z powietrzem, tworzy mieszankę silnie wybuchową. Nadmierne jego stężenie w pomieszczeniu zamkniętym stwarza więc poważne zagrożenie wybuchowe. Dlatego też, detekcja wodoru w akumulatorowni to podstawa jeśli chodzi o zachowanie bezpieczeństwa na całym obiekcie przemysłowym.

Jak powinna być wykonana detekcja wodoru w akumulatorowni?

Aby detekcja wodoru w akumulatorowni mogła działać prawidłowo trzeba będzie przede wszystkim przygotować odrębne pomieszczenie. Musi ono być odizolowane od otoczenia, tak aby możliwe było wychwytywanie nadmiernego stężenia wodoru wewnątrz pomieszczenia. Należy je także wyposażyć w centralę alarmową, która będzie sterować wszystkimi systemami w pomieszczeniu.

Do centrali alarmowej podłączone będą czujniki wodoru, dzięki czemu, cały system będzie na bieżąco monitorować poziom stężenia wodoru wewnątrz akumulatorowni. Centrala alarmowa będzie także sterować systemem wentylacji mechanicznej oraz instalacją elektryczną wewnątrz akumulatorowni.

W razie wykrycia nadmiernego stężenia wodoru, natychmiast uruchamiana będzie wentylacja mechaniczna z jednoczesnym odcięciem zasilania od prostowników. Wynika to z tego, iż najczęściej do awarii dochodzi w wyniku błędu prostownika, który po naładowaniu akumulatora nie wyłączył zasilania. Dalsze ładowanie doprowadza do uszkodzenia akumulatora i jego rozszczelnienia a w wyniku tego do wycieku kwasu i ulatniania się wodoru. Oczywiście, równocześnie centrala uruchamia sygnalizację wizualna i dźwiękową, aby pracownicy znajdujący się na obiekcie mogli rozpocząć proces ewakuacji z powodu zagrożenia.

Dodatkowe wyposażenie akumulatorowni.

Sama detekcja wodoru w akumulatorowni to oczywiście bardzo ważna kwestia. Niemniej jednak istotne będzie także dodatkowe wyposażenie pomieszczenia, dzięki któremu obsługa ładowania akumulatorów będzie łatwiejsza i bardziej bezpieczna. Do najważniejszych elementów będziemy tutaj zaliczać:

  • Wózki na akumulatory – dzięki którym ich załadunek i rozładunek z wózków jezdniowych będzie łatwy i bezpieczny
  • Wózki serwisowe – pozwalające na wymianę płynów w akumulatorach bez konieczności ich przestawiania
  • Statywy na prostowniki – które ustabilizują prostowniki w trakcie pracy i zabezpieczą przed ewentualnym wyciekiem kwasu z uszkodzonych akumulatorów.

Podsumowanie.

Oczywiście najważniejsze w tym przypadku sprawnie działające systemy detekcji wodoru w akumulatorowniach. Bez tego typu systemu, ładowanie baterii trakcyjnych będzie stwarzać bardzo poważne zagrożenie zarówno dla pracowników przebywających na obiekcie, jak i dla mienia firmy. Dlatego też, należy zainwestować w odpowiednie pomieszczenie, w którym detekcja wodoru w akumulatorowni będzie realizowana zgodnie z wszystkimi wytycznymi w tym zakresie.

Artykuł z kategorii Pozostałe
Tagi artykułu: , ,
You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

dziennikarstwo obywatelskie, ciekawe artykuły, publikacje, artykuły do przedruku, presell page