Dentysta doskonały, czyli na co zwracamy uwagę przy doborze specjalisty stomatologa?

stomatologKonieczność spotkania oko w oko z dentystą budzi u większości ludzi lęk i nieprzyjemne dreszcze. Kiedy boli nas ząb odwlekamy decyzję wizyty u specjalisty na wszelkie sposoby. Z jednej strony wiadomo, że odwlekanie w czasie nic nam nie da, wręcz przeciwnie, tylko pogorszy sytuację. Niemniej jednak gdzieś w głębi duszy tli się iskierka nadziei, że któregoś dnia wstaniemy i..ból nagle zniknie. Płonne nadzieje. Pozostaje wizyta u dentysty. Powstaje pytanie, jakiego specjalistę wybrać?

Przy doborze stomatologa kierujemy się kilkoma czynnikami , których znaczenie i priorytetowość zmienia się w zależności od rodzaju zabiegu jaki nas czeka.

Jeśli planujemy wykonać procedurę inwazyjną np. wszczepienie implantu zębowego, nasza decyzja będzie przede wszystkim możliwie długo odwleczona w czasie, ze względu na poszukiwanie specjalisty rekomendowanego przez inne osoby, zarówno z najbliższego otoczenia, jak i tych z dalszych kręgów. Obszar poszukiwania dentysty do zabiegów inwazyjnych nie będzie się ograniczał do własnego osiedla. Ze względu na ryzyko około zabiegowe, jesteśmy skłonni jechać nawet na drugi koniec Polski, aby zabieg wykonał stomatolog Paweł Cichosz, który cieszy się dobrą opinią i prestiżem. Jednak dodatkowym czynnikiem, który będzie zmieniał wybór dentysty jest cena zabiegu. Osoby z grubszym portfelem mogą sobie pozwolić na maksymalizację wszystkich czynników, aby uzyskać najwyższą jakość, bezpieczeństwo, za odpowiednio wysoką cenę, czas, oraz odległość. Osoby mniej zamożne będą optymalizować swoją decyzję poprzez np. wybór spośród trzech najlepszych stomatologów tego, który np. ma stosunkowo niską cenę zabiegu, dobre opinie, ale wizyta będzie się wiązała z dalszą podróżą. Takie zachowania możemy obserwować na przykład wśród Amerykanów, którzy są skłonni przylecieć do Polski, poświęcić swój czas na podróż, aby wstawić implanty.

Inaczej jest w przypadku zabiegów nie obarczonych wysokim ryzykiem. Tutaj kryteria wyboru nawet jeśli pokrywają się z zabiegami inwazyjnymi, to ich priorytet różni się znacznie. Jeśli mamy do czynienia z piaskowaniem zębów bądź fluoryzacją, wówczas szukamy lokalnie – dentysta Wilanów będzie prawdopodobnie dużo częściej poszukiwany, aniżeli z obrębu całej Warszawy. Spośród specjalistów wyszukanych lokalnie, wybierzemy najpierw ten gabinety stomatologiczne, które oferują równie wysokie usługi. Tutaj jednak, nie tak jak w przypadku zabiegów o wysokim ryzyku około zabiegowym, będziemy się kierować własną intuicją. Ostatnim czynnikiem, który zadecyduje o wyborze będzie cena. Konsument zatem zdecyduje się na zabieg, który będzie wypadkową lokalizacji, przeczucia, co do jakości usług oraz ceny.

Warto jednak zaznaczyć, że osoby, które chorobliwie boją się dentysty, każdą wizytę będą postrzegały jako obarczoną wysokim ryzykiem i silnie stresogenną. To spowoduje, że niezależnie od obiektywnych kryteriów i podziałów usług stomatologicznych, pacjent będzie wykazywał skłonności pacjentów poszukujących specjalisty do zabiegu wysokiego ryzyka około zabiegowego.

Artykuł z kategorii Zdrowie
Tagi artykułu: , , ,
You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

dziennikarstwo obywatelskie, ciekawe artykuły, publikacje, artykuły do przedruku, presell page