Czynniki sprzyjające stresowi

Nie wydaje się nam, że w czasach, gdy znana nam cywilizacja znajdowała się w powijakach, gdy po prostu nie było żadnych nowoczesnych technologii, to mimo wszystko ludziom żyło się lepiej? Byli oni bardziej ze sobą zżyci i byli po prostu szczęśliwsi? Przede wszystkim jednakże jeśli spojrzymy kilka wieków wstecz, to na pewno nie znajdziemy tam takiego zjawiska jak stres, a jeśli nawet, to na pewno nie przybierał on wówczas tak dużych rozmiarów, z jakimi mamy do czynienia współcześnie. Stres i współczesna rzeczywistość to dwa pojęcia, które możemy z powodzeniem określić mianem nierozłącznych.

Główne czynniki stresu

Jakie czynniki powodują zatem, że mamy do czynienia z pogłębiającym się zjawiskiem stresu, z jego powszechnością, z jego obecnością na stałe w naszej codzienności? Tych czynników może być oczywiście bardzo wiele i tak naprawdę nie sposób jest ich wszystkich w tym jednym miejscu wymienić. Niemniej jednak postaramy się wskazać na co najmniej kilka z nich. Przede wszystkim musimy wskazać na coraz szybsze tempo życia, na coraz większe wymagania wobec jednostki, na pewno nie możemy nie wspomnieć w tym miejscu o bardzo dużej ilości spożywanego przetworzonego jedzenia, zwiększona gęstość zaludnienia, a co za tym idzie, coraz więcej tarć pomiędzy ludźmi, coraz większa liczba konfliktów, coraz bardziej zaawansowana cywilizacja przemysłowa.

Zjawisko stresu

To wiąże się z rozwojem zjawiska stresu, ale jednocześnie też należy powiedzieć, że to wiąże się z coraz większą zachorowalnością na nowotwory oraz inne choroby cywilizacyjne. Stres jest tym elementem, który znacząco przyczynia się do zwiększenia zachorowalności na różne groźne choroby, a jeśli chodzi o nowotwory, to oczywiście mamy tutaj do czynienia z bardzo dużym postępem owej zachorowalności, w czym powszechnie występujący stres ma bez wątpienia bardzo duży udział. Czynników sprzyjających rozwojowi stresu mamy niemalże bez liku i wszystkie one mają na nas, na nasze zdrowie, na podejmowane przez nas decyzje bardzo negatywny wpływ, z czym musimy oczywiście walczyć.

Artykuł z kategorii Choroby
Tagi artykułu: , ,
You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

dziennikarstwo obywatelskie, ciekawe artykuły, publikacje, artykuły do przedruku, presell page