Czym są klastry obliczeniowe

klaster obliczeniowyCzy wyobrażałeś sobie kiedyś jak może wyglądać komputer, który obsługuje całą firmę lub ogromny sklep? Oczywiście każdy normalny pecet lub nawet najlepszy laptop nie wytrzymałyby nawet pięciu minut takiego obciążenia danych – nawet jeśli jakimś cudem nie padłby od natłoku danych to roztopiłby się od przegrzania. By obsłużyć tak ogromną ilość danych potrzeba nie jednego, a wiele komputerów połączonych w jeden organizm są to tzw. klastry obliczeniowe.

Jest to bardzo ciekawe urządzenie – pomimo połączenia z innymi jednostkami, każdy komputer może funkcjonować oddzielnie. Ponadto możliwości jakie oferuje nawet średniej jakości klaster obliczeniowy przewyższa o wiele najlepsze komputery pojedyncze. Ich podstawowymi cechami są: ogromna wydajność, tzw. „skalowalność” – takie konstruowanie klastra, które pozwala na dodawanie do niego w przyszłości kolejnych komputerów, łatwość w naprawie awarii – jeśli uszkodzeniu ulegnie jeden z połączonych pecetów nie wpłynie to na resztę, oraz doskonały stosunek ceny do wydajności.

Powiedzmy teraz kilka słów o tym z jakich elementów składają się klastry obliczeniowe: Podstawą klastra jest węzeł obliczeniowy – każdy komputer, który jest elementem składowym klastra. Pełni on funkcje obliczeniowe. Ponadto niezbędnymi elementami są: Węzeł zarządzający – jeden z komputerów, który zarządza siecią węzłów – jako jedyny w klastrze musi posiadać klawiaturę oraz monitor. Węzeł obsługujący systemy plików – jeden lub więcej komputerów zawierających pamięci masowe pozostałych elementów sieci. Sieć – system łączący poszczególne elementy klastra. Pełni funkcję transportu danych oraz zarządzania.

Jeśli wydaje Ci się, że klastry stworzyć można jedynie z najdroższych elementów nie będących w zasięgu normalnego człowieka – jesteś w błędzie. Klaster Beowulf mógłbyś stworzyć we własnym pokoju – składa się on ze standardowych komputerów PC połączony ze sobą siecią. Co do podzespołów, klastry wykorzystują te same podzespoły, które znaleźć możemy w naszych domowych pecetach – oczywiście im lepszy procesor, tym sprawniej działający klaster. Obecnie bardzo często w klastrach wykorzystywane są Intelowskie procesowy typu Haswell .

Artykuł z kategorii Sprzęt
Tagi artykułu: , ,

dziennikarstwo obywatelskie, ciekawe artykuły, publikacje, artykuły do przedruku, presell page