Czym jest system kontroli dostępu?

Czym jest system kontroli? Kontrola dostępu to system, którego głównym zadaniem jest przede wszystkim ograniczenie dostępu poszczególnych osób do konkretnych stref.

Każdy taki system zbudowany jest z minimum 2 podstawowych rodzajów urządzeń. Są to urządzenia wyjściowe, oraz wejściowe. Urządzenia wejściowe to między innymi czytniki kart, skanery, itp., a do urządzeń wyjściowych należą między innymi: rygle, zamki elektryczne, bramki i różnego rodzaju szlabany.

Każde z tych urządzeń może mieć dodatkowe uprawnienia, przez co nie każdy będzie mógł je ominąć.

System, który jest w miarę rozbudowany zapewnia nam:

  • natychmiastową identyfikację użytkownika;
  • informacje o aktualnych zdarzeniach w systemie;
  • kontrolę nad osobami w danej strefie;
  • możliwość określania uprawnień poszczególnym pracownikom;
  • łatwe sterowanie blokadami.

Podstawowym zadaniem, jakie stawia się przed systemem kontroli dostępu jest niedopuszczenie do ochranianych stref osób, które nie mają do nich żadnego prawa. Kontrola dostępu Warszawa zatem zmniejsza ryzyko kradzieży informacji, mienia, a zarazem wydatnie zwiększa bezpieczeństwo ludzi, które znajdują się w obiekcie ochranianym.

Aktualnie kontrola dostępu daje nam podobnie jak możliwość śledzenia naszych pracowników. Wiemy wtedy, kiedy nasi pracownicy pracują, a kiedy np. wychodzą na papierosa, albo obiad. Dziś kontrola dostępu służy w wielu zakładach do rejestracji czasu pracy.

Następnym przykładem, gdzie wskazane jest stosowanie systemów kontroli dostępowej są szpitale. Bo przecież nie każdy powinien mieć dostęp do wszystkich pomieszczeń. Dzięki temu nie dochodzi do podmieniania wyników badań, oraz do zachowania odpowiedniej czystości w niektórych pomieszczeniach.

Miejsca, w jakich montuje się systemy kontroli dostępu z każdym dniem się zwiększają, ale dzięki temu w tych miejscach możemy czuć się bezpieczniej, niż na ulicy.

Artykuł z kategorii Inne
Tagi artykułu:

dziennikarstwo obywatelskie, ciekawe artykuły, publikacje, artykuły do przedruku, presell page