Czym jest cyfryzacja radia?

Większość z nas nawet nic o niej nie wiem. W przypadku telewizji cyfrowej sytuacja była całkowicie odmienna. Co kryje się więc za tym pojęciem?

Telewizja cyfrowa dawała nam zdecydowanie większą ilość kanałów, jak również liczne nowości, jak możliwość sprawdzania programu telewizyjnego za pomocą telewizora bądź dekodera.

W naszym kraju radio cyfrowe będzie nadawane w technologii DAB+. Główną zaletą, jaką będzie można odczuć, to przede wszystkim o wiele lepsza jakość dźwięków, całkowity brak szumów, ale co najlepsze stacje będą wyszukiwane i nazywane automatycznie.

Jednak najważniejszą zmianą będzie zmiana częstotliwości. Dziś stacje nadają na falach pomiędzy 87,5 MHz, a 108 MHz. Natomiast cyfrowe radio nadawane będzie na częstotliwościach 174 – 230 MHz.

Dobrze, ale po co jest to radio cyfrowe?

Odpowiedź jest prosta. Po pierwsze radio w formie analogowej wyczerpało już swoje możliwości. A więc, jeśli tylko myślimy o zwiększeniu liczby stacji, to jest to możliwe tylko i wyłącznie poprzez telewizję cyfrową. Dodatkowo radio cyfrowe pozwala oferować dodatkowe usługi, między innymi możliwość wyświetlania komunikatów drogowych, przesyłania tytułów piosenek. Ale również będzie możliwość przesyłania obrazków, albo nawet informacje o ruchu drogowym przesyłane do gps’ów.

Wydaje, się, że dla kierowców będzie to na pewno dobre rozwiązanie. Jest jednak jeden podstawowy minus. Większość użytkowników radia będzie musiało zmienić swoje odbiorniki. A więc jak widać, większość sprzętów, które posiadają odbiornik FM, będzie musiała zostać wymieniona na nowy odbiornik DAB+. A ilość odbiorników do wymiany, to ilości rzędu kilkunastu milionów produktów. Bo to nie będą tylko i wyłącznie same odbiorniki radiowe. Będą to również na przykład zestawy kina domowego, radia samochodowe, jak i inne urządzenia posiadające funkcję radia.

Artykuł z kategorii Inne
Tagi artykułu: , , ,

dziennikarstwo obywatelskie, ciekawe artykuły, publikacje, artykuły do przedruku, presell page