Czy warto stosować opakowania z tworzywa PCR?

Opakowania z tworzywa PCR to nic innego jak opakowania z tworzywa sztucznego, pochodzące z recyklingu. Obecnie tego typu opakowania są stosowane coraz częściej, a dodatkowym motorem napędowym jest tutaj selektywna zbiórka opadów wprowadzana w naszym kraju. W każdym gospodarstwie domowym, segregujemy opady, dzięki czemu, zużyte opakowania plastikowe, mogą trafić do recyklingu a tym samym, można im dać nowe życie. Najciekawsze jest tutaj to, iż w zasadzie, opakowania plastikowe, możemy przetwarzać na kolejne opakowania nieograniczoną ilość razy.

Warto jednak przyjrzeć się kwestii, czy jest to w ogóle opłacalne. Czy producent opakowań z PCR, będzie w stanie zagwarantować nam możliwość przygotowania dowolnych opakowań? Czy możemy je zastosować w każdym przypadku?

Rodzaje opakowań z tworzywa PCR.

Przede wszystkim, warto sobie powiedzieć, iż z tworzywa PCR, możemy wykonać dowolne opakowanie do dowolnego produktu. Jest to niewątpliwie wielką zaletą. W zasadzie nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykorzystać tego typu tworzywo do produkcji jak największej ilości opakowań sztucznych. Niemniej jednak, niestety nie możemy zastosować ich w każdym przypadku. Jako, że tworzywo PCR powstaje z odpadów bardzo zróżnicowanych, trudno jest określić jego precyzyjny skład. Wobec tego też, nie do końca możemy przewidzieć skutki kontaktu opakowania z różnymi produktami. O ile w przypadku chemii gospodarczej czy też innych elementów nie ma to większego znaczenia, to w przypadku żywności, jest to kwestią niezwykle istotną. Dlatego też, opakowania z tworzywa PCR nie mogą być stosowane do pakowania żywności. Jest to wynikiem względów bezpieczeństwa i póki co, nie mamy technologii, która pozwoliłaby nam oczyścić tworzywo PCR do tego stopnia, aby można je było zastosować w przemyśle spożywczym.

Czy warto stosować opakowania z tworzywa PCR?

Z całą pewnością warto. Przede wszystkim ze względu na fakt, iż jest to tworzywo bardzo ekologiczne. To znaczy, iż skoro raz już zużyliśmy duże ilości energii i wytworzyliśmy dużo CO2, aby je wyprodukować, warto to wszystko wykorzystać do granic możliwości. Przetwarzanie zużytych opakowań na tworzywo PCR zapewnia nam ograniczeni produkcji dwutlenku węgla, który jest przecież najistotniejszym gazem cieplarnianym. Jako, że w przetwarzaniu opakowań z tworzyw sztucznych, zużywa się mniej energii, toteż sam materiał wsadowy do produkcji, czyli tworzywo PCR jest tańszy w produkcji. Skutkiem tego też, finalny produkt może być nieco bardziej przystępny cenowo dla klienta indywidualnego. Co prawda nie jesteśmy w stanie przygotować opakowań w dowolnej kolorystyce, jednakże dla wielu klientów przestaje to mieć jakieś istotne znaczenie. Z drugiej strony, postępująca świadomość ekologiczna, sprawia, iż wielu klientów poszukuje właśnie produktów dostarczanych w opakowaniach z tworzywa PCR. Wobec tego, należy odpowiedzieć na postawione w tytule pytanie, jak najbardziej twierdząco.

Artykuł z kategorii Pozostałe
Tagi artykułu: , , , , , , ,
You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

dziennikarstwo obywatelskie, ciekawe artykuły, publikacje, artykuły do przedruku, presell page