Czy Polska ma zapasy gazu?

Podpisany pod koniec obecnej dekady kontrakt gazowy pomiędzy Federacją Rosyjską, a Rzeczpospolitą Polską zobowiązuje rządy obu krajów do dostarczania oraz opłacania kontraktów na dostawy gazu. Niestety, ale pod kątem ekonomicznym, to uczciwie przyznać można, iż mamy jeden z najgorszych gazów w całej Europie, co oczywiście nie jest pozytywnie przyjmowane nie tylko przez użytkowników detalicznych, ale i przedsiębiorców, którzy są najważniejszym elementem łańcucha dystrybucji gazu ziemnego oraz innych podtypów frakcyjnych.

Szansa w modyfikacji i dywersyfikacji źródeł pochodzenia gazu ziemnego jest obecnie bardzo realna. Szczególnie, iż udaje się nam obecnie efektywne i niedrogie magazynowanie gazu ziemnego, co jeszcze kilka lat temu całkowicie należało do rzeczy abstrakcyjnych. Dzięki wielomiliardowym inwestycjom udało stworzyć się gazoporty oraz magazyny gazu ziemnego oraz innych frakcji gazowych. Obecnie popularne w Polsce stało się również magazynowanie butanu oraz innych frakcji lotnych węglowodorów, co staje się opcją na uniknięcie konieczności korzystania z Gazociągu Jamalskiego oraz ewentualnych roszczeń co do przyłączy w ramach instalacji Nord Stream 1 i Nord Stream 2.

W jaki sposób odbywa się magazynowanie gazu obecnie?

Kluczem do efektywnego magazynowania jest utrzymywanie w instalacji bardzo wysokiego ciśnienia, co jest oczywiście możliwe na drodze zastosowania wyspecjalizowanych i wysokoenergetycznych pomp, które powodują efektywne przesunięcia molekularne i tym samym ograniczanie zajmowanej objętości przez gaz, który to przyjmuje pod wpływem kilkuset atmosfer postać cieczy – możliwej do przewożenia, przechowywania oraz przesyłania, co na pewno jest olbrzymim atutem. W zasadzie magazynowanie propanu i innych krótkołańcuchowych frakcji lotnych ropy naftowej stało się powszechne na większości stacji oferujących LPG. Polacy pokochali ciekły gaz ze względu na wygodę użytkowania, bezpieczeństwo oraz przede wszystkim – niską cenę surowca i technologii obróbki lub dostarczenia.

Artykuł z kategorii Pozostałe
Tagi artykułu: , , ,
You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

dziennikarstwo obywatelskie, ciekawe artykuły, publikacje, artykuły do przedruku, presell page