Czy plisy to dobre rozwiązanie do regulacji oświetlenia wnętrz?

Odpowiednie możliwości regulacji nasłonecznienia wnętrz naszych pomieszczeń to bardzo istotna kwestia. Czasem jest bowiem tak, iż chcemy w ciągu dnia maksymalnie doświetlić pomieszczenia mieszkalne bez zużywania elektryczności, a czasem jednak chcielibyśmy to światło słoneczne odciąć od naszych wnętrz. W tym celu musimy zagwarantować sobie wysoki poziom kontroli nad dopływem światła słonecznego do wnętrza naszych domów i mieszkań. W tym celu możemy wykorzystać wszelkiego rodzaju rolety czy też żaluzje. Bardzo ciekawym jednakże rozwiązaniem okazują się także plisy. Co więcej, w wielu przypadkach będą one rozwiązaniem o wiele bardziej ciekawym, wręcz po prostu lepszym. Sprawdźmy więc, jak to wygląda w rzeczywistości? Jakie faktycznie korzyści niesie za sobą zastosowanie plisy, w miejsce tradycyjnej rolety?

Czym są plisy i w jakich okolicznościach można je stosować?

Plisy to nic innego jak swego rodzaju roleta okienna. Różnica polega jednakże na tym, iż w przypadku rolet, materiał zasłony jest zwijany na rolkę u góry okna. W przypadku plisy zaś, jest on składany w harmonijkę. Co więcej, plisy z Wisły są tak skonstruowane, iż możemy dowolnie przesuwać je w płaszczyźnie okna. Dookoła przestrzeni szyby montowane są specjalne prowadnice, które zapewniają nam możliwość dowolnego regulowania samą zasłoną. Daje nam to przeogromne wręcz możliwości. Stosując plisy możemy okno zasłonić całkowicie, jak również częściowo. Jednakże w przypadku plis, częściowe zasłonienie jest możliwe zarówno od góry, jak i od dołu. Jeśli zajdzie taka potrzeba, to możliwe jest nawet ustawienie plisy pośrodku przestrzeni okna, aby górą i dołem przedostawało się światło. Jest to więc bardzo korzystne i pożyteczne. Możemy dowolnie regulować miejsce, w którym będziemy odcinać przepływ światła. Zresztą wystarczy sobie wyobrazić, iż przez sam środek okna, prosto w ekran telewizora świeci słońce. Klasyczne rolety zmuszałyby nas do praktycznie zasłonięcia 75% przestrzeni okna, gdyż musielibyśmy zasłonić także jego górną część. W przypadku plis możemy zasłonić 25-30% okna w środowej strefie, tam, gdzie akurat napiera najmocniej słońce.

Dosyć istotną kwestią jest także to, w jakich okolicznościach możemy zastosować plisy. Otóż jest to rozwiązanie sprawdzające się zarówno w oknach standardowych, jak również w oknach o nietypowych kształtach. Możemy więc dobrać plisy odpowiednie do okien o kształcie owalnym, czy też nawet trójkątnym. Takiej możliwości nie mamy w przypadku klasycznych rolet czy też żaluzji. Można więc powiedzieć, iż plisy są rozwiązaniem wyjątkowo korzystnym. Takim, które warto wdrożyć w swoim domu.

Gdzie kupić dobre jakościowo plisy?

Bardzo ważną kwestią jest tutaj jednak to, aby kupione przez nas plisy były jak najlepszej jakości. W tym celu musimy wybrać się do odpowiedniego sklepu, w którym takowe wyposażenie będzie dystrybuowane. Obecnie coraz większa liczba sklepów, w których można zakupić różnorodne rolety i żaluzje, zajmuje się także dystrybucją plis. Warto tutaj jednakże mieć się zawsze na baczności i ocenić przed zakupem jakość wykonania całej plisy. Szczególnie tyczy się to plis na wymiar, które mogą być wykonane niezbyt precyzyjnie. W każdym razie, plisy to rozwiązanie korzystne, z którego warto korzystać przy kontrolowaniu poziomu nasłonecznienia naszych wnętrz mieszkalnych.

Artykuł z kategorii Wnętrza domów
Tagi artykułu: , , , ,
You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

dziennikarstwo obywatelskie, ciekawe artykuły, publikacje, artykuły do przedruku, presell page