Czy ogrzewanie gazowe jest kosztowne?

Koszty ogrzewania naszych domów jednorodzinnych to bardzo istotny temat dla każdego z nas. Dotychczas, zdecydowanie najpopularniejszym rozwiązaniem było oczywiście ogrzewanie węglowe. Okazuje się ono jednak mało efektywne, a do tego jeszcze kosztowne i niekorzystne dla środowiska. Nic więc dziwnego, iż od kilkunastu lat, w obliczu katastrofy klimatycznej, dążymy do zmiany mentalności, która pozwoli nam wyeliminować spalanie węgla na cele grzewcze. Aby to jednak było możliwe, musimy przekonać się do innych rozwiązań. Jednym z nich jest ogrzewanie gazowe, które obecnie jest szalenie forsowane przez ekologów, jak również przez rządy wielu krajów. Czy jednak ogrzewanie gazowe jest tak korzystne, jak się o tym mówi? Sprawdzamy jak to wygląda w rzeczywistości.

Zanieczyszczenia środowiska.

Jedną z kluczowych kwestii, które musimy w tym przypadku poruszyć, jest zanieczyszczenie środowiska. Okazuje się bowiem, iż w przypadku spalania węgla kamiennego, mamy do czynienia z o wiele większym zakresem zanieczyszczenia niż w innych przypadkach. Zdecydowanie najlepiej w tym porównaniu wygląda właśnie gaz ziemny. Jego spalanie generuje mniejsze ilości dwutlenku węgla, choć nie tak niskie jak w przypadku drewna. Za to w kwestii niskiej emisji, odpowiedzialnej za smog, gaz ziemny jest po prostu bezkonkurencyjny. Jego spalanie generuje dosłownie śladowe ilości pyłów zawieszonych. Jest to więc pod tym względem zdecydowanie najlepszy materiał opałowy.

Koszty ogrzewania.

Oczywiście istotnym aspektem jest tutaj koszt ogrzewania. Szacuje się, iż ogrzewanie gazowe w przypadku klasycznych rozwiązań jest oczywiście o około 30-40% kosztowniejsze niż ogrzewanie węglowe. Jednakże, w przypadku nowo budowanych domów jednorodzinnych, możliwe jest ograniczenie wysokich kosztów. Wystarczy, aby budynki te powstawały zgodnie z najnowszymi trendami. Aby charakteryzowały się Niskiem zapotrzebowaniem energetycznym. Najlepiej zaś jeśli będą to budynki w pełni pasywne. W takich bowiem przypadkach, ogrzewanie gazowe będzie rozwiązaniem zdecydowanie najlepszym.

Czy więc warto inwestować w kotły gazowe?

Można tutaj z pełnym przekonaniem co do słuszności swoich stwierdzeń powiedzieć, iż tak. Warto inwestować. Tym bardziej, iż kotły gazowe w Żywcu obecnie stają się coraz bardziej przystępne cenowo. Wobec tego też, zdecydowana większość właścicieli domów jednorodzinnych może sobie na takie rozwiązaniem pozwolić. Ponadto, warto podkreślić, iż obecnie trwa dość intensywna gazyfikacja naszego kraju. W związku z tym też, praktycznie do każdej prywatnej posesji, niebawem będzie podprowadzony gazociąg. Właściciel budynku będzie musiał jedynie zadbać o to, aby pokryć koszty przyłącza gazowego do swojego budynku, oraz wykonania instalacji. Oczywiście do tego zakupu kotła gazowego, co jednak obecnie jest aż tak wielkim wydatkiem.

Jednym słowem, jest to rozwiązanie na tyle korzystne, aby warto było o nim myśleć w kategorii inwestycji w system grzewczy do naszych domów jednorodzinnych.

Artykuł z kategorii Dom
Tagi artykułu: , , ,
You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

dziennikarstwo obywatelskie, ciekawe artykuły, publikacje, artykuły do przedruku, presell page