Czy można jeszcze zjeść dobrze na mieście?

W swoim przeboju Sokół i Pono świetnie podsumowują Polski rynek usług gastronomicznych. W ostatnich latach boom na tureckie i chińskie fast-foody zepchnął polską kuchnię na plan dalszy. Również restauracje serwujące dania z wyższej półki nie promują słowiańskich przysmaków. Najwięcej jest restauracji i trattorii serwujących dania włoskie. Niestety, większość z nich nie korzysta z produktów tradycyjnych, pochodzących z Italii.  Zdarza się, że kucharze nie mają nawet podstawowej wiedzy o kuchni tego kraju. Dlatego zdarzają się w Polsce carbonary na bazie pomidorów czy parmigiany z cheddarem zamiast parmezanu.

W ostatnim roku w większych miastach zaroiło się od barów sushi. Mimo, iż sushi jest niezbyt kosztowne w przygotowaniu, w Polsce wciąż jeszcze pozostaje dość drogie. Prawie każda restauracja w Krakowie, Poznaniu czy Warszawie serwuje sushi w wersji lux. Klient płaci za całe oprawę i wystrój wnętrza, nie za sam posiłek. Miejmy nadzieję, że na wzór pizzy, która w latach ‘90 pojawiła się w Polsce jako dość droga  nowość, sushi również stanieje.

Co jeszcze mają do zaoferowania miejskie knajpy? Ostatnio modne stały się pseudo-staropolskie karczmy, jadłodajnie i gospody. Ich menu jest przedziwną mieszanką wynalazków PRL-owskich (jak schabowy) z tym, co jada się obecnie w polskich domach (kurczę z grilla, pstrąg). Nie znajdzie się tam kapłonów, kasz, rzepy i baraniny w ostrych przyprawach korzennych, czyli tego, co naprawdę oferowała kuchnia staropolska.

W każdym większym mieście można znaleźć miejsca, które karmią porządnie. Takie, które stawiają na jakość i nie próbują mydlić klientom oczu zawrotną ilością potraw w menu. Bazują na świeżych składnikach i sprawdzonych recepturach. Nieważne jest tak naprawdę, którą kuchnię serwują. Sukces zawdzięczają temu, że ich założyciele i szefowie kuchni znają się na rzeczy. Takich miejsc szukajcie.

Artykuł z kategorii Rozrywka
Tagi artykułu: , , ,

dziennikarstwo obywatelskie, ciekawe artykuły, publikacje, artykuły do przedruku, presell page