Czy bezpieczeństwo energetyczne jest nam potrzebne?

słupyPrzywykliśmy już do tego, że Polska w wielu rankingach znajduje się daleko, przodując jedynie w tych niechlubnych zestawieniach. Tymczasem są dziedziny, w których to inni mogliby się od nas uczyć. Według badań przeprowadzonych przez Komisję Europejską, dziedziną taka jest bezpieczeństwo energetyczne. Prąd, ogrzewanie, gaz – z tego korzystamy tak często, że nie potrafimy sobie nawet wyobrazić sytuacji, w której mogłoby ich zabraknąć. A tak może się stać. Obowiązkiem państwa jest dbanie o bezpieczeństwo energetyczne. Słyszałeś kiedyś o czymś takim? Pewnie nie, więc już wyjaśniam.

Bezpieczeństwo energetyczne kraju jest niezbędne do tego, aby gospodarka otrzymywała odpowiednie ilości energii, nawet kiedy z jakichś powodów przerwane zostaną dostawy. Jest to niezwykle ważne nie tylko w skali makro, ale także i mikro. Dotyczy to wszystkich z nas.

Bezpieczeństwo energetyczne, poza ogromnym znaczeniem dla gospodarki, ma wpływ na życie także każdego z nas. Wyobrażasz sobie sytuację, w której budzisz się rano w zimnym mieszkaniu, w kranie płynie zimna woda, a ty nie możesz zrobić sobie aromatycznej kawy? To wszystko czekałoby cię, gdyby dostawy np. ropy naftowej gale zostały przerwane. Aby cię od tego uchronić, państwo zobowiązane jest zapewnić swoim obywatelom bezpieczeństwo energetyczne. Polega ono nie tylko na bieżącym dostarczaniu surowców, ale także na zgromadzeniu zapasów na przynajmniej 90 dni.

Ten okres ma pozwolić na znalezienie nowych źródeł dostawy energii. Czy to dużo czasu? Hmm trudno powiedzieć. Ważne jednak, że istnieje plan awaryjny, który przewiduje, że „coś może pójść nie tak”.

Obyśmy jednak nigdy nie musieli się przekonać o tym. Poza zapewnieniem bezpieczeństwa energetycznego ważne jest też, aby osoby odpowiedzialne w Polsce za politykę energetyczną dbały o to, żeby taka sytuacja nigdy nie miała miejsca, a my byśmy nie musieli sprawdzić tego na własnej skórze.

Artykuł z kategorii Finanse
Tagi artykułu: , ,

dziennikarstwo obywatelskie, ciekawe artykuły, publikacje, artykuły do przedruku, presell page