Co zrobić, aby pierwszy dzień w przedszkolu nie był dramatem?

przedszkolePójście do przedszkola, to dla większości rodziców, jak i dzieci bardzo ważne wydarzenie. W końcu jest to dla naszej pociechy pierwszy moment, kiedy zaczyna mieć styczność z prawdziwą nauką. A przedszkole, to miejsce, które jest dla maluchów idealne. Nauczą się one bowiem współpracy i zabawy, zaczną poznawać pierwsze literki, niektóre zaczną również czytać bądź liczyć. A takie nabycie podstaw z pewnością przyniesie profity w późniejszej edukacji.

Dla rodziców wysłanie dziecka do przedszkola, to również nie lada wyzwanie. O dziwo, to dziecko ma mniej obaw, niż rodzice przed tym pierwszym dniem. Boimy się np. czy nasza mała Ula poradzi sobie w gronie swoich rówieśników, czy nie będzie płakać za nami. Ten odruch spowodowany jest przede wszystkim tym, że do tej pory to my cały czas przesiadywaliśmy z naszym dzieckiem (bądź spędzaliśmy sporo czasu).

A zapominamy, że maluch jest już na tyle duży, że może samemu wykonywać pewne czynności, a nie liczyć non stop na zbawienie swoich rodziców.

Najważniejsze jest jednak, aby przygotować w odpowiedni sposób nasze dziecko do pójścia do przedszkola. Bo ważne jest aby nie ten pierwszy dzień nie okazał się dramatem w trzech aktach, a przepowiednią przygody, jaka spotka nasze dziecko w nowym miejscu.

A więc, aby przy pożegnaniu zapobiec płaczowi, ważne jest przygotowanie dziecka na taką sytuację. Na początku musimy w jasny sposób wyjaśnić dziecku, czym tak właściwie jest przedszkole. Nie możemy zapominać, że należy zaznaczyć, że będą tam również inne dzieci oraz miła pani przedszkolanka, do której możemy zwrócić się z każdym pytaniem. Dobrze jest również wykorzystać dzień otwarty przedszkola i pójść tam razem z dzieckiem. Dzięki temu będzie miało ono wyobrażenie jak takie miejsce wygląda, i co tam się w ogóle robi. Kolejnym krokiem, o którym wielu troskliwych rodziców zapomina jest pozostawienie dziecka raz na jakiś czas z kimś innym niż rodzic. Do tego celu możemy wykorzystać babcie. One z pewnością bardzo chętnie na to przystaną. Dziecko musi się uczyć i przyzwyczajać, że może nie być nas przez kilka godzin, a w tym czasie dziecku nic się nie stanie. Takie pierwsze rozstanie niejednokrotnie jest o wiele cięższe dla rodzica, niż dla samego dziecka.

Kolejną rzeczą, którą musimy nauczyć nasze dziecko przed wysłaniem do przedszkola to samodzielność. Tzn. musi ono umieć samo się ubrać (oczywiście, czasami dziecku trzeba pomóc), oraz jeść sztućcami, oraz najważniejszy element, a więc samodzielna umiejętność korzystania z toalety.

Jeśli będzie trzymać się tych kilku prostych zasad, z pewnością nie będziemy mieli większych problemów w tym jakże ważnym dla nas jak i dla dziecka dniu. Zaoszczędzi to nam z całą pewnością sporo nerwów.

Artykuł z kategorii Edukacja
Tagi artykułu:

dziennikarstwo obywatelskie, ciekawe artykuły, publikacje, artykuły do przedruku, presell page