Co warto wiedzieć przed zaciągnięciem kredytu?

Kredyty gotówkowe to najpopularniejszy sposób na dodatkowe pieniądze. Regularnie tysiące osób korzystają z tej formy poprawienia domowego budżetu, zakup nowych artykułów do domu lub finansowanie wycieczek i urlopów. Dodatkowa gotówka z banku to jeden z najlepiej sprzedawanych produktów bankowych, więc jest na nią duży popyt. Jednak ten kredyt nie jest dla każdego.

Po otrzymaniu kredytu

Samo otrzymanie kredytu gotówkowego to nie wszystko. Trzeba go jeszcze spłacać. Przed otrzymaniem pieniędzy możemy wybrać dzień spłaty, więc warto to dobrze przemyśleć. Nie bierzmy od razu dnia, w którym spodziewam się wypłaty, ponieważ z powodu losowych wypadków ten termin może ulec zmianie. Najlepiej wziąć ostatni dostępny dzień spłaty, żeby mieć większe pole manewru. Do wyboru mamy także równe raty lub malejące. W pierwszym przypadku przez cały okres spłaty płacimy takie same raty. W drugim na początku okresu płacimy większe raty, ale z każdym miesiącem są mniejsze. To idealne wyjście dla osób, które aktualnie mają większe zarobki, ale spodziewają się zmiany pracy lub warunków (np.: koniec dużej umowy z klientem), dzięki temu w lepszych miesiącach możemy spłacić większość kredytu. Warto dobrze przemyśleć strategię spłat, żeby nie wpaść w tak zwaną spirale długów.

Spirala długów

Takim terminem nazywamy sytuację, kiedy klient musi brać kolejne kredyty, aby spłacić poprzednie. Często zdarza się tak, że z pomocą rodziny otrzymujemy kredyt na jaki na pewno nas nie stać. Po pewnym czasie z powodu wypadku losowego nie jesteśmy w stanie spłacić kolejnej raty. Na początku pożyczamy od znajomych i rodziny, ale w pewnym momencie jesteśmy zmuszeni do brania kolejnych kredytów, które zwiększają nasz dług. Oczywiście w końcu banki przestaną pożyczać a zaczną się wizyty windykacji, które maja zmotywować do regularnych spłat. Nie jest to przyjemna sytuacja, ponieważ wtedy jest już często za późno, żeby samodzielnie poradzić sobie z tym problemem.

Co wtedy?

Najlepszym wyjściem z tej sytuacji jest kredyt konsolidacyjny, który polega na tym, że bank zastępuje wiele różnych kredytów jednym, większym, ale z mniejszą ratą. Dzięki przejęciu długów przez bank mamy możliwość spokojnej spłaty swoich zadłużeń. Oczywiście trzeba to dobrze zaplanować i nauczyć się lepiej wydawać pieniądze, ale powoli jesteśmy w stanie poprawiać swoją sytuację. Trzeba pamiętać jeszcze, żeby nie brać kolejnych pożyczek ani od banków ani od rodziny.

Kredyt gotówkowy nie jest dla każdego. Wiele formalności i wymagań banków istnieje po to, aby nie pożyczać osobom, które nie mają szans na spłatę – co możesz sprawdzić tutaj. Dzięki temu wiele osób może uniknąć większych problemów finansowych. Dodatkowe pieniądze trzeba pożyczać z głową i tylko w przypadku dużych i nagłych potrzeb. Na wydatki drugiej potrzeby można oszczędzać i kupić je po pewnym czasie za własne pieniądze.

Artykuł z kategorii Finanse
Tagi artykułu: , , ,

“Co warto wiedzieć przed zaciągnięciem kredytu?”

  1. Marcin Marć pisze:

    Moim zdaniem warto wiedzieć wszystko! Trzeba sprawdzić wszystko co się tylko da – jak sprawdzić kruczki w umowie. Warto również zaplanować swój budżet domowy, a gdy ma się z tym problem to http://cashflow24.pl/ z pewnością pomoże.

dziennikarstwo obywatelskie, ciekawe artykuły, publikacje, artykuły do przedruku, presell page