Co powinieneś wiedzieć o paracetamolu?

W sytuacji, gdy boli nas głowa, mięśnie, czy dokucza nam gorączka, często sięgamy po paracetamol. Jest on szeroko dostępny, skuteczny i dlatego w takich momentach jest pierwszym wyborem wielu z nas. Rzadko jednak zastanawiamy się, dlaczego paracetamol działa i czy ma jakieś działania niepożądane. Dla własnego bezpieczeństwa warto jednak o nim wiedzieć nieco więcej.

Paracetamol i jego działanie

Działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe paracetamolu opiera się na tym, że hamuje on syntezę prostaglandyn w ośrodkowym układzie nerwowym. To właśnie dzięki temu gorączka ustępuje, a dolegliwości bólowe mijają. Paracetamol nie wykazuje jednak działania przeciwzapalnego, gdyż nie hamuje syntezy prostaglandyn w tkankach obwodowych.

Jak stosować paracetamol?

Przy stosowaniu paracetamolu powinniśmy pamiętać o dopuszczalnych dawkach dobowych. Ich przekroczenie może być groźne w skutkach. Dzieje się tak dlatego, że w wyniku rozpadu paracetamolu powstaje N-acetylo-p-benzochinoimina, która jest niezwykle toksyczna dla wątroby. Przy dawkach dopuszczalnych, produkowany w wątrobie glutation jest w stanie zneutralizować powstałą toksynę, natomiast przy przedawkowaniu nie jest sobie w stanie z nią poradzić.

Mając to na uwadze warto pamiętać, że dopuszczalna dawka dobowa paracetamolu dla osób dorosłych wynosi 4mg/kg masy ciała, a dla dzieci sporo mniej i zależy nie tylko od wagi, ale i wieku dziecka. Oczywiście są to dawki dobowe, które powinno się podawać w 4-6 dawkach podzielonych.

Warto również pamiętać, że paracetamol jest często składnikiem preparatów złożonych, po które sięgamy przy pierwszych objawach grypy czy przeziębienia. Zanim więc przyjmiemy te leki, upewnijmy się, czy zażywając je nie przekroczymy dopuszczalnej dawki paracetamolu.

Kto może stosować paracetamol?

Stosowany w zalecanych dawkach paracetamol jest lekiem właściwie bezpiecznym. Dowodem na to jest fakt, że mogą go zażywać kobiety w ciąży (od II trymestru), matki karmiące, a także niemowlęta. Ostrożność powinny jednak zachować osoby cierpiące na przewlekłe schorzenia wątroby (także w przebiegu choroby alkoholowej), inne choroby ogólnoustrojowe czy wyniszczone.

Chcesz wiedzieć więcej o paracetamolu? Koniecznie przeczytaj artykuł http://febrisan.pl/porady/paracetamol-sprawdz-wiesz-o-nim/

Artykuł z kategorii Zdrowie
Tagi artykułu: , , ,
You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

dziennikarstwo obywatelskie, ciekawe artykuły, publikacje, artykuły do przedruku, presell page