Cichy złodziej kości – osteoporoza

Osteoporoza jest chorobą występującą na całym świecie, która może spotkać każdego. Jest to choroba kości, która poprzez demineralizację doprowadza do zmniejszenia ich gęstości. Zmniejszenie tkanki kostnej to inaczej ścieńczenie kości korowej oraz zmniejszenie grubości i ilości beleczek kostnych kości gąbczastej. Kości stają się bardzo podatne na złamania, do tego stopnia, że nawet codzienny lekki wysiłek jest w stanie doprowadzić do poważnego złamania. Naturalnym jest, że po okresie przekwitania zmniejsza się masa kostna, najbardziej narażone są takie elementy jak: kręgi szyjne (szczególnie w odcinku piersiowo – lędźwiowym), żebra, szyjki kości udowe oraz obwodowa część kości promieniowej (nadgarstki).

Dlatego też te elementy w czasie trwania osteoporozy są najbardziej narażone na złamana. Choroba ta najczęściej dotyka kobiety po 60. roku życia. Na 4 kobiety chore przypada jeden chory mężczyzna.

Objawy osteoporozy

Osteoporoza jest podstępną chorobą, która przez pierwsze lata nie daje żadnych objawów związanych z rozwojem. Jedynym objawem, i to już występującym podczas zaawansowanej choroby, są złamania.
Złamania można podzielić na dwa rodzaje:

  • Nagły ostry ból, który pojawił się podczas wykonywania lekkiego wysiłku fizycznego. Chory wówczas ma problem z poruszaniem się, wzięciem większego oddechu. Chory uskarża się na nasilenie objawów podczas kasłania czy jedzenia.
  • Rzadziej występującym objawem jest złamanie przedniej krawędzi kręgu. Chory wówczas uskarża się na niewielki ból i dyskomfort podczas stania i siadania.

Przy złamaniach często występują takie objawy jak brak apetytu, wzdęcia, zaparcia czy uczucie pełności po spożyciu niewielkiej ilości pokarmów. Jedzenie nasila również ból w miejscu lub okolicy złamania.  Osteoporoza prowadzi do znacznych zmian w sylwetce – prowadzi do powstania garba oraz zmniejszenia wzrostu.

Densytometria nowoczesne badanie kości.

Jest to badanie oparte na prześwietleniu rentgenowskim. Jest to badanie nieinwazyjne, które nie sprawia żadnego dyskomfortu osobie badanej. Densytometria skupia się na określeniu gęstości kości. Dzięki niemu można wykryć osteoporozę w bardzo wczesnym stadium. Im wcześniejsze wykrycie, tym lepsze leczenie i zahamowanie choroby.
Takie badanie powinny wykonywać profilaktycznie kobiety po 50 roku życia oraz osoby po 40 roku życia, które są w grupie ryzyka.

Krótkie badanie jest w stanie uratować przez przykrymi konsekwencjami nieleczonej osteoporozy. Może warto je jednak wykonać? Dowiedź się więcej z strony https://imed24.pl/nowoczesna-diagnostyka/diagnostyka-obrazowa/densytometria

Artykuł z kategorii Choroby, Zdrowie
Tagi artykułu: , ,
You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

dziennikarstwo obywatelskie, ciekawe artykuły, publikacje, artykuły do przedruku, presell page