Charakterystyki energetyczne budynków

Każde biuro architektoniczne posiada w swojej ofercie projekty domów energooszczędnych. Deweloperzy coraz częściej decydują się na budowy obiektów o zmniejszonym zapotrzebowaniu na energię. Jest to po części efekt wprowadzonych zmian w przepisach, a po części nacisk klientów, dla których ochrona środowiska stała się kluczowym zagadnieniem.

Świadectwo charakterystyki energetycznej budynku jest dokumentem, który opisuje roczne zapotrzebowanie obiektu w energię pierwotną i wtórną. Jest to wynik wprowadzenia Dyrektywy Unijnej, której celem jest jak największa poprawa efektywności w pobieraniu energii.

Do sporządzenia takiego dokumentu niezbędne jest przedstawienie odpowiednich zaświadczeń dotyczących jakości budynku patrząc z perspektywy zużycia energii. Są to tak zwane świadectwa energetyczne (gsenergia.pl), które mogą być wystawiane tylko i wyłącznie przez osobę do tego uprawnioną, posiadającą odpowiednie wykształcenie i certyfikat. Od kilku lat, każdy budynek musi posiadać taki dokument. Obowiązkowe wprowadzenie tego typu świadectw pośrednio wymusza na projektantach większe zaangażowanie w projektowanie obiektów energooszczędnych. Przed wprowadzeniem konkretnych rozwiązań, warto sporządzić audyt energetyczny, czyli zestaw opracowań, które biorąc pod uwagę wszystkie czynniki wpływające na budynek, przedstawią najbardziej optymalne rozwiązanie energetyczne.

Coraz więcej osób przykłada wagę do zmniejszenia zużycia energii przez dom, w którym mieszkają. Nie jest to tylko kwestia ochrony środowiska, ale również zmniejszenie kosztów eksploatacji obiektu, a więc realna oszczędność.

Artykuł z kategorii Dom

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

dziennikarstwo obywatelskie, ciekawe artykuły, publikacje, artykuły do przedruku, presell page