Była sobie gitara klasyczna…

lekcje gry na gitarze katowiceGitara klasyczna jest znana każdemu- nie ma chyba osoby, która choć raz nie była na ognisku czy innym spotkaniu, podczas którego grano na tym instrumencie. Przez lata stała się ona bardzo popularna i zaistniała już nie tylko wśród muzyków ale i wśród zwykłych ludzi którzy zazwyczaj nie mają z muzyką tak wiele wspólnego. Jaka jest historia gitary? Skąd pochodzi?

Podejrzewa się że została ona wynaleziona na Bliskim Wschodzie. Dowodem mają być tabliczki babilońskie z XIX i XVIII w. p.n.e. na których widać postacie grające na instrumentach uderzająco podobnych do gitar. Ludzie przedstawieni na nich grają prawą ręką, jak na współczesnej gitarze. Co ciekawe, jedynym instrumentem strunowym szarpanym poza tym z tabliczek była w tych czasach harfa-nie było ich więcej.

Następnym krokiem do obecnej gitary jest instrument z czasów rzymskich (konkretnie 30r. p.n.e.- 400r. n.e. ). Zbudowany był w całości z drewna a w płycie wierzchniej(wcześniej była ona skórzana) znajdowało się pięć otworów rezonansowych. W takim stylu gitara przetrwała setki lat aż do XVI w. W czasach tych też zaczął się zaznaczać obecny kształt pudła gitary, z jego krzywiznami po bokach.

Pierwsza europejska gitara pochodziła z III w. n.e. i posiadała owalny kształt i szeroki gryf. W XIV w. boki jej zaczęły jednak znów ulegać zakrzywieniu. Tego typu gitary zdołały przetrwać do naszych czasów a używane były szeroko przez bardów.

W tym czasie rozróżniamy dwa typy gitary: guitarra latina i guitarra morisca. Ta pierwsza jest kojarzona z Hiszpanią, chociaż najprawdopodobniej dotarła tam z innego kraju Europy. Z niej wywodzi się współczesna gitara. Natomiast guitarra morisca została przywieziona przez Maurów i różniła się tym, że w jej pudle zamiast jednego otworu rezonansowego było ich wiele a samo pudło było okrągłe.

Z Hiszpanii pochodzi następny w linii przodków gitary: vihuela. Najpierw był to instrument 4 i 5 strunowy, ostatecznie zaś vihuela była gitarą z sześcioma podwójnymi strunami z jelit. Na gryfie było tylko dwanaście progów.

W XVI w. gitara przechodziła burzliwe zmiany. Mnogość jej odmian może przyprawić o zawrót głowy. Pojawiały się i zyskiwały na popularności na zmianę gitary cztero-, pięcio- i sześciostrunowe o różnej wielkość i kształcie pudła czy gryfu. Dopiero w wieku XVIII wyklarował się znany nam dobrze typ gitary klasycznej- duże pudło rezonansowe o cienkiej pokrywie wierzchniej, 6 strun strojonych w porządku E-A-D-G-H-E, metalowe progi(dawniej również z kości słoniowej), struny pojedyncze zamiast podwójnych. Większość najlepszych i używanych do dziś ulepszeń gitary to zasługa żyjącego w XIX w. Antonio Torresa. Jako pierwszy zaczął wypróbowywać struny metalowe do gry na gitarze, jednak w tym czasie nie były one zbyt udanym pomysłem (w przeciwieństwie do dziś). W okolicach II Wojny Światowej pojawiły się używane do dzisiaj struny nylonowe. Od tego czasu gitara klasyczna właściwie się nie zmieniła.

Na koniec ciekawostka- stworzenie jednej gitary klasycznej nawet średniej jakości zajmuje lutnikowi od 120-150 godzin pracy- jest to dużo czasu odpowiednio kosztuje taki instrument, ale takie gitary mają swoją dusze i SA warte ceny! Skoro o gitarze wszystko już wiemy, to pozostaje nam udać się po nią do sklepu i warto oczywiście zapisać się na lekcje gry na gitarze. Polecamy SmileFlow w Katowicach.

Artykuł z kategorii Rozrywka
Tagi artykułu: , , ,
You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

dziennikarstwo obywatelskie, ciekawe artykuły, publikacje, artykuły do przedruku, presell page