Buff – nie tylko na głowę

buffWraz ze stylem sportowym, jaki zagościł na półkach sklepów odzieżowych, mamy dostęp do przyjaznych materiałów i obcisłego kroju bluz czy spodni. Ale nie tylko – podpatrując biegających w parkach czy na przedmieściach ludzi, podpatrzeć możemy u nich takie elementy stroju, które jeszcze modne nie są, ale ich używanie jest ze wszech miar przyjemne i korzystne dla zdrowia zarazem. Jednym z takich ubiorów jest buff.

Co to jest chusta wielofunkcyjna?

Buff jest szczególnym przykładem tak zwanej chusty wielofunkcyjnej wytworzonej z rozciągliwego materiału i zszytej na kształt komina. Mnogość jej zastosowań jest tak duża, że można jej używać o każdej porze roku. Równie dobrze służy jako opaska na rękę, którą ocieramy pot z czoła biegnąc pod słońce w upalny dzień, możemy też jej użyć jako czapki i osłonić w mroźne poranki policzki, nos i usta. Oczywiście wzorów, materiałów i wersji chusty jest bez liku, możemy między innymi zakupić specjalne, ocieplane egzemplarze na zimę czy lekkie i przewiewne (koniecznie: oddychające) na wakacyjne wyjazdy treningowe. Wielość wersji kolorystycznych i wzorzystych jest tyle, że każdy znajdzie odpowiadający mu wzór. Dzieci, bo dostępne są też modele dla najmłodszych, znajdą na nich wizerunki postaci z filmów animowanych, starsi mogą na przykład zmienić swoją twarz w maskę Lorda Vadera lub Spidermana.

Dlaczego nie każdy buff to Buff?

Rzecz dotyczy nie tylko nazewnictwa. Z pewnością każda firma byłaby dumna z tego, jeśli jej produkt stanie się rozpoznawalny i popularny do tego stopnia, że jego nazwa wejdzie do języka ogólnego. Niestety, nie w każdym przypadku to idzie w parze z zyskami – tak właśnie jest z Buffem. Podobnie jak kiedyś adidasy oznaczały każdą sportową parę butów, tak teraz buff oznacza każdą wielofunkcyjną chustę. Szczególnie zaineresowani tematem wiedzą jednak, że pierwowzór jest jeden i pochodzi z Hiszpanii, gdzie firma Buff na początku lat dziewięćdziesiątych wypromowała wyprodukowaną przez siebie chustę z przeznaczeniem do ochrony motocyklistów biorących udział w wyścigach motocrossowych. Po niecałym roku do sprzedaży przeznaczono produkt dla sportowców, który znalazł uznanie na całym świecie.

Ilość podróbek i produktów konkurencyjnych, które były łatwe do wykonania i tańsze, choć niekoniecznie równie dobre jakościowo do tego stopnia rozpowszechnił wzór Buffa, że ten jako buff został wchłonięty przez język codzienny i tylko użycie wielkiej/małej litery różni oryginał sprzed lat od jego tańszego odpowiednika.

Podpatrujemy biegaczy

Z tej racji, że można jej używać jako czapki, opaski, szalika, kominiarki czy czapki pod kask narciarski, znajduje najwięcej zastosowań w porze zimy. Warto samemu zażyć sportu na świeżym powietrzu, aby docenić zalety tego typu okrycia głowy i szyi. Jeśli codziennie testują je ci, którzy o ekstremalnych warunkach pogodowych wiedzą naprawdę wiele, warto bliżej zaznajomić się z buffem. To nie jedyny zimowy element ubioru wyczynowców, który możemy użyć w oderwaniu od pierwotnej, sportowej funkcji ochronnej, ale jednocześnie ma najbardziej wszechstronne zastosowanie.

Artykuł z kategorii Odzież
Tagi artykułu: , , ,
You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

dziennikarstwo obywatelskie, ciekawe artykuły, publikacje, artykuły do przedruku, presell page