Budujemy dom w stylu „eko”

Obecne trendy w budownictwie w związku z zaistniałym kryzysem gospodarczym doprowadziły do coraz częstszego sięgania po rozwiązania energooszczędne i ekologiczne. Wynika to po pierwsze właśnie z ogólne kryzysu, który dotknął firmy budowlane oraz zwykłych klientów, którzy już nie mogą sobie pozwolić na duże i drogie projekty domów. Warto dlatego zapoznać się z rozwiązaniami, które przyczyniają się zarówno do ochrony środowiska oraz do zmniejszenia wydatków na utrzymanie domu.

Jeśli planuje się postawienie domu niskoenergetycznego warto już na samym początku w pracowni architekta poprosić żeby przedstawił dokładnie, które projekty domów są energooszczędne lub są chociaż domami pasywnymi. Teraz warto zapytać co zyskamy stawiając taki dom i jakie rozwiązania są zazwyczaj stosowane? Przede wszystkim zapotrzebowanie na ciepło w takim domu będzie około trzykrotnie niższe niż w tradycyjnym domu stawianym według zwykłych norm. Zyskujemy dzięki temu ogromne oszczędności na przestrzeni następnych lat. Wg. statystyk i badań w całej żywotności domu największe wydatki nie są związane z materiałami budowlanymi a właśnie z ocieplaniem dlatego warto pomyśleć zawczasu i już od razu skorzystać z nowoczesnych rozwiązań:

  • Podstawą od której powinniśmy zacząć (poza oczywiście projektem) to wybór możliwie najlepszej zaprawy a także odpowiednia izolacja zarówno ścian jak i okien. Okna energooszczędne zazwyczaj są dodatkowo oznaczone i posiadają niższy współczynnik przenikania ciepła.
  • Warto stosować kocioły kondensacyjne połączone z systemem paneli słonecznych co dodatkowo wpłynie na zmniejszenie zapotrzebowania na ciepło.
  • Interesującym rozwiązaniem może być również specjalnie zamontowany zbiornik, który gromadzić będzie wodę deszczową a następnie służyć będzie ona do podlewania ogrodu lub spłukiwania toalet.

Przy wszystkich tych rozwiązaniach warto nadmienić, że stosunkowo łatwo uzyskać jest na nie różnego rodzaju dofinansowania z Unii Europejskiej lub kredyty o dużo niższym oprocentowaniu niż tradycyjne kredyty.

Artykuł z kategorii Dom
Tagi artykułu: , ,

dziennikarstwo obywatelskie, ciekawe artykuły, publikacje, artykuły do przedruku, presell page