Brykiet z trocin i jego produkcja.

Współcześnie, poszukiwania coraz bardziej ekologicznych metod na ogrzewanie naszych domów to wręcz sprawa priorytetowa. Emitowane przez nas ogromne ilości CO2, do atmosfery napędzają efekt cieplarniany, skutkiem czego, za kilkanaście lat, nasza ziemia przestanie przypominać tę przyjazną planetę, którą jest jeszcze teraz. Dlatego też, warto tutaj przemyśleć wiele kwestii związanych z tym, w jaki sposób, i za pomocą jakich materiałów ogrzewamy nasze domy w sezonie zimowym, gdyż jest to niechybnie jeden z najważniejszych czynników napędzających efekt cieplarniany naszej plany. Jednym z rozwiązań może się okazać doskonałe i występujące bez ograniczeń na całej planecie źródło energii odnawialnej, czyli drewno. Obecnie zaś najpopularniejszą formą drewna do spalania w celach grzewczych, jest pellet drzewny oraz brykiet z trocin.

Produkcja brykietu z trocin.

Aby powstał brykiet z trocin, niezbędna jest odpowiednia maszyna, czyli brykieciarka. Ona to pod wpływem dużego ciśnienia oraz wysokiej temperatury z dostarczonego materiału wsadowego prasuje kostki brykietu gotowe do spalania w odpowiednio przystosowanych do tego kotłach c.o. i kominkach. Materiałem wsadowym będą tutaj wszelkiego rodzaju odpady z produkcji tartacznej oraz stolarskiej czyli wióry, zrębki, ścinki oraz trociny. Dotychczas w zasadzie nie mieliśmy zbyt sensownego ich zagospodarowania, ale wraz ze wzrostem popularności brykietu drzewnego, praktycznie cały ten odpad idzie automatycznie na przerób.

W toku produkcji ważnym jest utrzymanie jak najniższego poziomu wilgoci materiału przeznaczonego do przerobu. Chodzi tutaj o to, iż woda będzie bardzo negatywnie wpływać na jakość prasowania brykietu. Przy zbyt wilgotnych trocinach, po prostu gotowe kostki będą bardziej kruche, a przez to narażone na rozpadanie się w transporcie oraz w trakcie spalania, co jest niewskazane.

Dlaczego brykiet jest bardziej ekologiczny od gazu i węgla?

Z całą pewnością można zadać sobie pytanie dlaczego twierdzimy, że brykiet jaki wyprodukuje brykieciarka, jest materiałem bardziej ekologicznym niż na przykład gaz, który jako opał i źródło energii jest stale forsowany przez media i rządy wszystkich krajów. W przypadku gazu działa lobby jego producentów, w przypadku węgla będzie to lobby węglowe. W każdym przypadku są ludzie, które ze sprzedaży tych materiałów czerpią ogromne zyski, wobec czego też, nie chcą aby ich biznes padł poprzez zmianę sposobu myślenia i ogrzewania domów drewnem, które jest o wiele tańsze i łatwiejsze w pozyskiwaniu. Poza tym, materiał na brykiet drzewny to w zasadzie z produkcji drewna, z tartaków oraz warsztatów stolarskich. Kosztem będzie jedynie brykieciarka, którą należy zakupić. Z całą też pewnością nasza planeta nam gorąco podziękuje, jeśli jak najszybciej przestaniemy emitować tak zatrważające ilości dwutlenku węgla do atmosfery, jak robimy to obecnie.

Artykuł z kategorii Biznes
Tagi artykułu: ,
You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

dziennikarstwo obywatelskie, ciekawe artykuły, publikacje, artykuły do przedruku, presell page