Brelok – gadżet, który wraca do łask

Breloki i inne zawieszki do kluczy znane są ludzkości od bardzo dawna. Z początku były to po prostu kawałki drewna lub metalu, całkiem proste lub zdobione domowymi metodami. Później przyszedł czas na skórzane saszetki na klucze, wykonywane ze skóry farbowanej lub w kolorystyce naturalnej.

W drugiej połowie XX w. pojawiły się plastikowe breloki, bardzo kolorowe i jednocześnie kiczowate. Większość przyczepione miała na łańcuszkach figurki, małe akrylowe zwierzątka czy miniaturowe kwiatki.kolorowe breloki Dzisiaj na targach staroci hipsterzy i inni miłośnicy mody retro szukają takich kolorowych cudeniek i dumnie się z nimi obnaszają.

Przez pewien czas breloki były traktowane przez modę po macoszemu, szczególnie w naszym kraju (przez dorosłych, dzieciaki zawsze docenią dobry gadżet). W końcu to coś, co rzadko pokazuje się publicznie. Przez większość czasu spoczywa w damskiej torebce lub kieszeni i służy tylko temu, aby w jej czeluściach łatwiej było znaleźć niewielkie przedmioty. Traktowano je zupełnie użytkowo.

męskie brelokiJakiś czas temu stały się modne breloki “męskie” – tzn. zawierające użyteczne, ale niekoniecznie ładne dodatki. Powstawały więc takie wynalazki jak brelok z zegarkiem, ze szkłem powiększającym czy malutkim scyzorykiem. Największą popularnością cieszą się do teraz te z otwieraczem do butelek.

Najlepsi projektanci mody nigdy nie zlekceważyli zawieszek do kluczy, wiedząc, że osoby ceniące luksus zawsze przywiązują uwagę do szczegółów. Ich małe dziełka kosztują krocie, ale za to wykonane są ze szczególną starannością, z najlepszych materiałów. Są też bardzo wytrzymałe i prezentują się nadzwyczaj elegancko.skórzane breloki

Skórzane cuda Gucciego czy złote Prady trudno nazwać po prostu brelokami – to coś duuużo więcej.

breloki z koralikamiW ostatnich latach breloczki znowu wracają do łask fashionistek. Zostają doceniane jako dopełnienie torby i jako kolejna okazja do eksponowania swojej oryginalności. Modne stało się komponowanie własnych breloków z koralików, metalowych i skórzanych elementów czy przerabianie przedmiotów używanych. Powstały nawet sklepy oferujące “części” do breloków i zawieszek. W Stanach Zjednoczonych breloki hand made cieszą się ogromną popularnością na stronach typu Etsy, kosztują nieraz tyle co torebka.

nowoczesne brelokiNowocześni designerzy, którzy na co dzień zajmują się projektowaniem mebli, pojedynczych sztuk ciuchów czy tworzeniem sztuk graficznych, również zwrócili swoją uwagę ku brelokom. Ich zawieszki to małe dziełka sztuki, zaskakujące pomysłowym wyglądem i wykorzystaniem niezwykłych materiałów.

Od niedawna modne – szczególnie wśród młodych kobiet – stało się noszenie całego pęku breloków. Doczepia się do takiego pęku kilka różnych zawieszek, nieprzydatne klucze, kolorowe smycze i wszystko, na co pozwoli fantazja. japońskie brelokiOd czasu wielkiego boomu telefonów komórkowych, czyli od kilkunastu lat, popularne stały się też zawieszki do telefonów. Ten wytwór pokrewny do breloka pełni podobne funkcje modowe i też staje się prawdziwą sztuką – szczególnie w Japonii.

Artykuł z kategorii Gadżety
Tagi artykułu: , , ,

dziennikarstwo obywatelskie, ciekawe artykuły, publikacje, artykuły do przedruku, presell page