Blat kuchenny z konglomeratu.

Blat kuchenny to jedna z najważniejszych rzeczy w całej kuchni. W końcu to na blacie będziemy codziennie przygotowywać posiłki, ustawiać naczynia, siekać, kroić itp. Musi on być więc wygodny, trwały i solidny. Najlepszym rozwiązaniem byłby blat z naturalnego kamienia, niemniej jednak takie rozwiązanie jest stosunkowo kosztowne. W związku z tym warto zwrócić uwagę na alternatywne rozwiązanie, jakim jest blat z konglomeratu, czyli swego rodzaju imitacji naturalnego kamienia. Jest to rozwiązanie równie estetyczne i trwałe co blat z naturalnego kamienia, a przy tym nieco przystępniejsze cenowo, wobec czego warto zwrócić na to rozwiązanie uwagę.

Proces wykonania blatu konglomeratowego.

Sam blat z konglomeratu jest łudząco podobny do naturalnego blatu kamiennego, co wynika z procesu jego produkcji. Jest to nic innego jak mieszanka żywicy poliestrowej z naturalnym kruszywem kamiennym i wypełniaczami. W skład mieszanki koniecznie musi także wejść kobalt oraz nadtlenek, stosowane jako reagenty do reakcji utwardzania samej żywicy. Przygotowana masa zaraz po dodaniu nadtlenku musi zostać w krótkim czasie wlana do odpowiedniej formy, gdzie w przeciągu kilku minut zajdzie proces jej utwardzenia przy jednoczesnym wyzwoleniu dużej temperatury. Trzeba tutaj w odpowiednim momencie całą rozformować formę, gdyż zbyt długie przetrzymywanie w niej utwardzającego się blatu mogłoby doprowadzić do jego pękania. Wyjęty blat należy jednak dociążyć, aby w procesie utwardzania nie dochodziło do jego odkształceń, bowiem w toku procesu będą działać duże naprężenia. Po ostudzeniu, w zasadzie mamy gotowy blat konglomeratowy, który wymagać będzie jedynie jeszcze pewnego oszlifowania.

Zalety zastosowania blatów z konglomeratu.

Jak już wspomnieliśmy konglomeratowy blat kuchenny modny w nowoczesnych kuchniach swoją popularność zawdzięcza przede wszystkim wysokiemu poziomowi estetyki, w połączeniu z przystępniejszą niż naturalny kamień ceną. Z reguły będzie to koszt o około 20-40% niższy niż w przypadku blatów z naturalnego kamienia, a więc można powiedzieć, iż na taki blat będzie sobie mogło pozwolić więcej z nas. Charakteryzuje się on wysokim poziomem estetyki, ale także trwałości i odporności. W niektórych przypadkach będzie on nawet bardziej trwały, od swojego kamiennego odpowiednika. Dla przykładu blat z naturalnego marmuru będzie mniej odporny, niż blat z konglomeratu z kruszywem marmurowym. Do tego, jest on bardzo prosty do utrzymania w czystości, aczkolwiek trzeba będzie regularnie zabezpieczać jego powierzchnię przed działaniem chemii gospodarczej oraz przed osadzaniem się kamienia z twardej wody. nie jest to jednak nic wymagającego ani tez kosztownego. Jednym słowem, blat z konglomeratu będzie bardzo dobrym rozwiązaniem do każdej kuchni, bez konieczności ponoszenia wygórowanych kosztów.

Artykuł z kategorii Wnętrza domów
Tagi artykułu: , , , , , , , ,
You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

dziennikarstwo obywatelskie, ciekawe artykuły, publikacje, artykuły do przedruku, presell page