Białko ważnym elementem dla organizmu

Białko. Jeden z tych składników naszego codziennego żywienia, o którym nie możemy bezwzględnie zapomnieć. Mówiąc białko, mamy na myśli proteiny. Można powiedzieć, że to są dwa równoznaczne pojęcia i oznaczają to samo. Jeśli sięgniemy do słownika języka greckiego, znajdziemy w nim takie słowo jak protos i to z niego właśnie wywodzi się słowo proteiny. Cóż oznacza? Słowo protos to nic innego jak pierwszy lub też można tutaj użyć określenia elementarny.

Białko w diecie

gainerTym samym jest to jak najbardziej pełne oddanie tego, czym są dla nas, dla naszego organizmu proteiny, jaką pełnią one rolę. Są one podstawowym składnikiem, bez którego nasz organizm po prosty sobie nie poradzi, bez którego nie możemy mówić o zachowaniu zdrowia, o jakimkolwiek dobrym samopoczuciu, na co dzień. Nasz organizm potrzebuje białek, potrzebuje protein do tego, aby móc budować tkankę mięśni, aby móc budować tkankę łączną, aby móc dobrze się regenerować, aby móc w ogóle się regenerować. Poza tym białko odgrywa kluczową rolę dla naszego układu immunologicznego, stanowiąc podstawę ku jego prawidłowemu funkcjonowaniu. Białko jest, podobnie jak węglowodany oraz tłuszcze, podstawowym składnikiem pokarmowym, który musi znaleźć się w diecie każdego człowieka.

Zapas białka

Co więcej, białko jest tym pierwszym również z uwagi na to, że białko nie może być przez nasz organizm zgromadzone na zapas. Z węglowodanami i z tłuszczem, jak dobrze wiemy, jest inaczej, ponieważ te dwa składniki mogą być w organizmie człowieka gromadzone i wykorzystywane wówczas, gdy zajdzie taka potrzeba. Białko musi być dostarczane na bieżąco i żadna jego drobina nie ma możliwości, aby być skumulowaną dla późniejszego wykorzystania. To podstawowy czynnik, dla którego białko jest ważniejszym składnikiem pokarmowym w porównaniu do węglowodanów oraz do tłuszczów. Na szczęście jednakże sposobów dostarczenia białka do organizmu jest wiele, pokarmów je zawierających jest mnóstwo. Od nas i tylko od nas zależy, więc czy odpowiednia ilość białka znajdzie się w naszej diecie.

http://lifeandhealth.pl/ziola-dla-sportowcow/

 

Artykuł z kategorii Dieta
Tagi artykułu: , ,
You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

dziennikarstwo obywatelskie, ciekawe artykuły, publikacje, artykuły do przedruku, presell page