Bezrobocie w Toruniu. Raport 2013

Toruń przynależy do województwa kujawsko-pomorskiego, gdzie pod koniec czerwca 2013 roku stopa bezrobocia wyniosła 17,6% – jest to drugi najgorszy wynik w kraju, po województwie warmińsko-mazurskim (20,2%). Sytuacja na rynku pracy w samym mieście jest znacznie lepsza niż w reszcie województwa, a stopa bezrobocia podawana w statystykach Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Toruniu na koniec czerwca 2013 była równa 10,2%,. Lepszy wynik zanotowano tylko w Bydgoszczy, gdzie bezrobotnych było 9,1% ogółu mieszkańców. W stosunku do czerwca 2012 roku stopa bezrobocia w Toruniu wzrosła o 1,1 punktów procentowych. Specjaliści sprawdzili, że gospodarka miasta oparta jest m.in. na: przemyśle lekkim i średnim, zakładach produkujących sprzęt elektroniczny, zakładach włókien chemicznych, produkcji żywności, farmaceutyce oraz usługach. Wśród najbardziej dynamicznie rozwijających się przedsiębiorstwa w Toruniu są: Neuca – krajowy lider produkcji farmaceutyków;  ThyssenKrupp Energostal – spółka handlująca stalą; Toruńskie Zakłady Materiałów Opatrunkowych; Krajowa Spółka Cukrowa oraz firma CPP Toruń-Pacific znana z płatków śniadaniowych Nestle. Ponieważ wiele z Toruńskich firm nastawionych jest na eksport, w związku z dobrymi wynikami niemieckiej gospodarki w ostatnim kwartale, specjaliści z portalu infopraca.pl przewidują możliwość zwiększenia zatrudnienia w najbliższych miesiącach, które wpłynie na spadek stopy bezrobocia.

Pomorska Strefa Ekonomiczna – Podstrefa w Toruniu

Pod Toruniem, przy autostradzie A1, zlokalizowana jest podstrefa Pomorskiej Strefy Ekonomicznej (tak zwany „Crystal Park”). W strefie swoje zakłady produkcyjne zlokalizowały japońskie firmy takie jak Sharp, Orion, czy Sumika. Niestety w ostatnich latach to właśnie firmy ze strefy ekonomicznej znalazły się w najtrudniejszej sytuacji. Sam Sharp zwolnił w poprzednich latach około 1000 osób, a sąsiednie zakłady Orion i Sumika redukują personel do absolutnego minimum, które pozwoli im doczekać lepszych czasów. Niestety światowy kryzys gospodarczy dosyć mocno daje się we znaki zachodnim firmom, które muszą ograniczać rozwój swoich filii na całym świecie. Cierpią na tym polscy pracownicy, którzy przez wiele lat uchodzili za bardzo oddanych i rzetelnych pracowników. Być może najbliższe lata sprawią, że Japońskie marki w Pomorskiej Strefie Ekonomicznej zlokalizowanej nieopodal Torunia, znów będą cieszyły się świetnością sprzed lat, a osoby zwolnione pozostaną zatrudnione w pierwszej kolejności. Oferty pracy w Toruniu można znaleźć tutaj.

W oczekiwaniu na ożywienie gospodarcze

Toruńskie przedsiębiorstwa nastawione na produkcję z coraz większą uwagą przyglądają się symptomom zwiastującym koniec kłopotów gospodarczych w Unii Europejskiej. Poprawa na globalnym rynku wiązać się będzie, bowiem ze wzrostem zamówień, który pozwoli zwiększyć zatrudnienie w firmach działających w toruńskiej specjalnej strefie ekonomicznej. Szansą dla miasta jest również postępująca budowa autostrady A1, która połączy północ i południe Polski. Jak opisaliśmy wcześniej, Toruńskie firmy nastawione są głównie na eksport swoich produktów i usług, zatem osoby, które będą chciały znaleźć dobre zatrudnienie, muszą liczyć się z tym, że w pierwszej kolejności będą brani pod uwagę kandydaci z biegłą znajomością języka angielskiego oraz niemieckiego.

Artykuł z kategorii Praca
Tagi artykułu: , , ,

dziennikarstwo obywatelskie, ciekawe artykuły, publikacje, artykuły do przedruku, presell page