Bezpieczne ładowanie akumulatorów przemysłowych.

Praktycznie na każdym, większym obiekcie produkcyjnym, bądź też magazynowym, na co dzień wykorzystywane są wszelkiego rodzaju wózki jezdniowe. Ich przydatność jest bardzo wysoka, bowiem usprawniają cały proces logistyczny na dużych terenach przemysłowych. Poza tym, napędzane są elektrycznie, a więc nie emitują szkodliwych dla otoczenia spalin, jak również hałasu, który wpływałby wyjątkowo negatywnie na komfort pracy pracowników. W przypadku ich zastosowania, zachodzi jednak konieczność zadbania o możliwość sprawnego ładowania akuzatorów kwasowo ołowiowych, które są zdecydowanie najczęściej wykorzystywane, jako idealne źródło magazynowania energii elektrycznej, do napędzania wszystkich wózków.

Zagrożenia związane z ładowaniem baterii trakcyjnych.

Przede wszystkim, musimy zdać sobie sprawę z faktu tego, iż w procesie ładowania akumulatorów kwasowo-ołowiowych, będziemy mieć do czynienia z pewnymi zagrożeniami, przed którymi należy się sprawnie zabezpieczyć. Zdecydowanie największym zagrożeniem, jest tutaj wydzielanie wodoru, który jest gazem skrajnie łatwopalnym, a w przypadku tworzenia mieszaniny z powietrzem, staje się silnie wybuchowy. Dlatego też, istotnym aspektem w przypadku tworzenia pomieszczenia akumulatorowni, jest zadbanie o sprawne systemy detekcji wodoru. Dzięki tego typu rozwiązaniom, możliwe jest natychmiastowe wychwycenie zagrożenia związanego z nadmiernym stężeniem wodoru w pomieszczeniu akumulatorowni i rozpoczęcie procesu automatycznej wentylacji. Aby jednak wszystko mogło przebiegać sprawnie i wydajnie, gwarantując maksymalnie wysoki poziom bezpieczeństwa na całym obiekcie.

Niezbędne wyposażenie pomieszczenia akumulatorowni.

Tak jak już wspomnieliśmy, pomieszczenie akumulatorowni, powinno być prawidłowo wyposażone w niezbędne elementy, aby zagwarantować wysoki poziom bezpieczeństwa, w obliczu występujących w procesie ładowania akumulatorów zagrożeń. Do najważniejszych elementów, niezbędnych w pomieszczeniu akumulatorowni należy zaliczyć następujące wyposażenie:

  • Systemy detekcji wodoru – zdecydowanie najważniejsze zabezpieczenie
  • System automatycznej wentylacji – uruchamiany w przypadku wykrycia nadmiernego stężenia wodoru w pomieszczeniu.
  • Niezależny system elektryczny – który będzie odłączany w przypadku zagrożeń wodorowych.

Wszystkie te trzy systemy powinny pracować pod nadzorem jednej centrali alarmowej, która zagwarantuje nam sprawną regulację pracy w zakresie bezpieczeństwa. Oczywiście należy także zwrócić uwagę na fakt, aby pomieszczenie akumulatorowni było wykończone materiałem kwasoodpornym, aawypadek wycieku z akumulatorów, jak również posiadało dostęp do niezależnej linii wody bieżącej. Dzięki tym zabezpieczeniom, nawet w przypadku sytuacji awaryjnych, możliwe jest sprawne zabezpieczenie całego pomieszczenia i przeciwdziałanie zagrożeniom.

Artykuł z kategorii Praca
Tagi artykułu: ,
You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

dziennikarstwo obywatelskie, ciekawe artykuły, publikacje, artykuły do przedruku, presell page