Belize – cichy zakątek świata

Na półwyspie Jukatan nad Morzem Karaibskim położony jest, graniczący od północy z Meksykiem, a na zachodzie z Gwatemalą, mały i uroczy kraj Belize, w którym życie płynie bezstresowo. W jego granicach mieści się dosłownie wszystko co na Karaibach jest najlepsze. Wyprawa do Belize to kontakt ze szmaragdowym morzem, nurkowanie w ogromnej i kolorowej rafie koralowej, która co do długości na ziemi jest drugą po australijskiej Wielkiej Rafie Koralowej, odkrywanie tajemniczych zabytków upadłej cywilizacji i zetkniecie się z tropikalnymi lasami deszczowymi, a co ważne, turystów jest tu wciąż jak na lekarstwo.

Honduras Brytyjski

Tereny obecnego Belize obejmowały w latach 1500 r. p.n.e. do 900 r. n.e. cywilizację Majów. Potem państwo było w kontynentalnej części Ameryki Środkowej jedyną brytyjską kolonią, znaną jako Honduras Brytyjski. Osadnictwo hiszpańskie do Belize nie dotarło, a pierwszymi, którzy Europejczykami, którzy te ziemie zamieszkali byli w pierwszej połowie XVII w. drwale brytyjscy. W 1981 r. na podstawie dwóch rezolucji ONZ z 1975 i 1980 r. Belize otrzymało od Wielkiej Brytanii niepodległość i weszło w skład brytyjskiej Wspólnoty Narodów zachowując na swoim terytorium brytyjskie bazy wojskowe. Słabo rozwinięta jest w tym kraju sieć dróg, nie przebiega przez Belize żadna linia kolejowa. W starej stolicy, Belize City, znajduje się główny port lotniczy i morski. Transportem lotniczym z Polski dostaniemy się do Belize z minimum dwoma przesiadkami, m.in. linie lotnicze dają nam możliwość zarezerwowania lotu z Warszawy przez Amsterdam i Atlantę.

Społeczeństwo i gospodarka

Dziś Belize w trzech czwartych zamieszkują Metysi, Murzyni i Mulaci, potem 10 proc. społeczeństwa to Indianie, a kolejne 8 proc. to potomkowie Majów i będący potomkami Murzynów i Indian, Garifuni. Jeśli chodzi o religie to blisko 40 proc. mieszkańców Belize jest Katolikami, a od 30-35 proc. to Protestanci. Społeczeństwo Belize w głównej mierze zajmuje się rolnictwem i leśnictwem. To na tych dziedzinach opiera się gospodarka kraju. Uprawiane są tu na eksport banany i rośliny cytrusowe oraz trzcina cukrowa. Z tutejszych lasów pochodzą cenione na świecie gatunki drewna jak palisander, mahoń czy cedrzyniec.

Nie po drodze wycieczkowiczom

Turystom do niedawna do tego karaibskiego kraju wciąż było za daleko, i zawsze nie po drodze. Ale zmieniło się to w momencie wycięcia w dżungli dróg do pozostawionych przez Majów świątyń oraz po odkryciu u wybrzeży fantastycznych raf koralowych. Najczęściej gośćmi spokojnego i miłego Belize są Amerykanie, może dlatego, że jest w okolicy jedynym anglojęzycznym krajem. Popularność kraju rośnie wraz z falą mody nastawionej na turystykę poznawania dzikiej przyrody. A jedną z nich można przeżyć nurkując, klucząc między ławicami ryb w rafach koralowych i odwiedzając podwodne kaniony, i wraki statków, a przy okazji spotykając delfiny. Warto też obejrzeć wzniesiona 1,5 tys. lat temu zachwycające piramidy.

Artykuł z kategorii Turystyka
Tagi artykułu: , , , ,

dziennikarstwo obywatelskie, ciekawe artykuły, publikacje, artykuły do przedruku, presell page