Bateria kuchenna – tylko jaka?

bateria do kuchniKtoś może myśleć, że bateria kuchenna to element wystroju, jak każdy inny, na który nie trzeba zwracać za bardzo uwagi. To błąd! Dobrze dobrana bateria kuchenna zdecydowanie ułatwi Ci pracę w kuchni. Co więcej, na rynku mamy bogatą ofertę w tym zakresie, bo wybór odpowiedniej baterii do kuchni nie jest taki oczywisty, jak się z pozoru wydaje. Tymczasem przed kupnem takiej baterii musisz sobie odpowiedzieć na wiele pytań.

Możemy sobie sprawić baterie ścienną, ale czy będzie ona dla nas najbardziej korzystna?

Kiedyś głównie tak się montowało baterię kuchenną: na ścianie nad zlewozmywakiem. Jeśli mamy starą baterię ścienną, możemy bez problemu wymienić ją na nową, bardziej nowoczesną i dopasowaną do dzisiejszych realiów. Tak jednak się robi, gdy w planach nie mamy modernizacji instalacji wodnej. Może wtedy starą baterię ścienną łatwo wymienić na nową, łącząc ją bezpośrednio z końcówkami rur z zimną i ciepłą wodą. Pamiętajmy jednakże, iż powinniśmy to zrobić jeszcze przed wykończeniem ścian i położeniem glazury.

 

Jak nie ścienna, to może sztorcowa?

To bardzo dobry wybór, gdy wymieniamy całą instalację wodną, a dodatkowo zmieniamy zlewozmywak. Umieszczamy ją na obrzeżu zlewozmywaka (można też ją umieścić w otworze wykonanym w blacie kuchennym). Instalację wodną podłączamy do baterii albo sztywnymi rurkami, albo elastycznymi metalowym wężykami.

 

Jeden uchwyt, dwa uchwyty?

Każda z baterii może być jedno- lub dwuuchwytowa. W przypadku tej pierwszej, z łatwością można ustawić żądany strumień, a także temperaturę wody tylko jedną ręką. To dość istotne, ponieważ, gdy pracujemy w kuchni i ręce mamy czymś zajęte, wodę odkręcamy dość często. Przy jednym uchwycie jest łatwiej.

 

A jaka wylewka?

Istotny jest także kształt i zasięg wylewki. Najważniejsze, żeby była ona dopasowana do kształtu i wymiaru zlewozmywaka. Spowoduje to, że strumień wody będzie padał na sam środek jego komory.

 

A może bateria z wyciąganą wylewką?

Jeśli w domu nie posiadasz innego zlewu (na przykład, w pralni), w którym bez trudu możesz swobodnie napełnić wiadro, dobrym rozwiązaniem jest, zatem montaż w kuchni przy zlewie baterii z wyciąganą wylewką. Jest ona podobna do rączki prysznicowej.

Na rączce znajduje się przycisk przełącznika, który reguluje rodzaj strumienia wody z normalnego na rozproszony, i na odwrót. Możemy też, jeśli zapragniemy ograniczyć zużycie wody, wybierając tryb z blokadą strumienia wody. Są też baterie „eko”, w których można włączyć tryb „oszczędny”.

 

Bateria termostatyczna?

Ten rodzaj baterii zapewnia duży komfort, a jednocześnie sporą oszczędność. Baterii tego typu niestraszne są wahania temperatury wody w instalacji wodnej, więc utrzymuje ona zawsze stałą wartość. Temperaturę i natężenie strumienia regulujemy osobnymi pokrętłami. Jednocześnie, taka bateria, żeby mogła działać, musi być podłączona do instalacji elektrycznej. Materiały do montażu wszystkich rodzai baterii znajdziesz tutaj.

Artykuł z kategorii Dom
Tagi artykułu: , , ,
You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

dziennikarstwo obywatelskie, ciekawe artykuły, publikacje, artykuły do przedruku, presell page