Bateria do umywalki

Bateria umywalkowa montowana w łazience to jeden z najbardziej i najmocniej eksploatowanych elementów armatury sanitarnej, z którego każdy domownik korzysta przynajmniej kilka razy dziennie. Ze względu na jej poziom eksploatacji warto zatem wybierać baterie, które sprostają codziennym wymaganiom i posłużą nam przez wiele długich lat. Jak zatem znaleźć idealną baterię do umywalki? Zapraszamy do lektury.

Wybór baterii łazienkowej uzależniony jest zarówno od miejsca jak i sposobu jej montażu i często jest ona związana z rodzajem umywalki, dlatego należy dokładnie określić swoje wymagania co do baterii zanim udamy się na poszukiwania tej konkretnej, wybranej do swojej łazienki.

 

Baterie sztorcowe i ścienne

Sposób montażu stanowi tutaj kluczową kwestię i od niego zależny będzie wybór pomiędzy dwoma głównymi rodzajami baterii. Baterie sztorcowe (stojące) montowane są na umywalkach lub na blacie, do których woda doprowadzana jest przyłączami od spodu. Instalacja wodna nie jest widoczna, a na powierzchni znajduje się tylko wylewka baterii. Baterie ścienne montuje się na ścianie bezpośrednio do instalacji wodnej. Na runku dostępne są również baterie podłogowe, jednak te nie należą ani do popularnych ani do tanich, dlatego wykorzystuje się je tylko w specjalnych okazjach.

 

Baterie jednouchwytowe lub z kurkami

Kolejną decyzją jaką powinniśmy podjąć wybierając baterię do umywalki jest konstrukcja i wygoda użytkowania. Do dyspozycji są baterie jednouchwytowe z mieszaczem wody oraz bardziej tradycyjne baterie z dwoma kurkami do regulacji strumienia i temperatury wody. Baterie jednouchwytowe są dużo bardziej popularne ze względu na wygodę i oszczędność wody sięgającą do 30%. Baterie z mieszaczem są również dużo bardziej przyjazne dla dzieci, które mogą w ten sposób uniknąć poparzenia związanego z nieodpowiednim ustawieniem temperatury wody w baterii.

 

Odpowiednie wymiary

Proporcje i rozmiar baterii umywalkowej mają wielki wpływ zarówno na funkcjonalność jak i estetykę instalacji. Bateria powinna być odpowiednio dobrana do wielkości oraz głębokości umywalki łazienkowej. Jeżeli posiadamy dużą umywalkę to doskonale sprawdzą się tutaj baterie z wysokim korpusem i długą wylewką, dzięki której poza czynnościami higienicznymi będziemy mogli napełnić wiaderko czy kubek. Przy małych umywalkach sprawdzą się mniejsze baterie z krótką wylewką, jednak należy mieć na uwadze fakt, że wygodne korzystanie z baterii będzie możliwe gdy odległość od końca wylewki do dna umywalki wynosić będzie minimum 15 cm.

 

Oszczędność jest w modzie

Wiele nowoczesnych baterii jest konstruowana w ten sposób, by pomagać nam w oszczędzaniu wody. Odpowiednia bateria do umywalki powinna być wyposażona w perlator – niewielkie sitko umieszczone na końcu wylewki, które powoduje napowietrzenie strumienia wody i zwiększenie jego objętości. Perlator pomaga w oszczędzeniu nawet do 60% wody i znacznie ułatwia korzystanie z umywalki, dzięki bardziej intensywnemu strumieniowi.

 

Artykuł z kategorii Wnętrza domów
Tagi artykułu: , ,
You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

dziennikarstwo obywatelskie, ciekawe artykuły, publikacje, artykuły do przedruku, presell page